Ratlarda gliseril trinitrat ile oluşturulan migren modelinde Riboflavin/E vitamininin beyin kalsiyum, CA+2ATPAZ VE NMDA reseptörleri üzerine etkileri
Effects of Riboflavin and Vitamin-E on brain calcium, CA2+ATPase and NMDA receptors in experimental migraine model developed with glyceril trinitrate in rats
- Tez No: 229674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Migren toplumda sık görülmesine rağmen, patogenezi hala açık değildir. Riboflavinin temel kullanım alanı migren başağrılarının önlenmesidir. Migrendeki etkilerinin mitokondriyal enerji metabolizmasındaki artış ile oluştuğu düşünülmektedir. Ancak etki mekanizması tam olarak bilinmemektedir. E vitamini doğadaki en güçlü antioksidandır ve analjezik etkisi tam olarak bilinmemektedir. Çalışmanın amacı1) GTN kaynaklı ekzojen NO'in total beyin kalsiyum düzeyi, PMCA düzeyi ve NMDA reseptörleri üzerine olan etkisini araştırmak,2) GTN kaynaklı ekzojen NO aracılığıyla oluşturulan başağrısı modelinde RBF ve/veya E vitamininin total beyin kalsiyum ve PMCA düzeyleri ve NMDA reseptörleri üzerine olan etkisini araştırmaktır.Ratlar her grupta 15 fare olacak şekilde ayrıldı. Grup 1; Kontrol grubunu, Grup 2; GTN grubunu, Grup 3; RBF+GTN grubunu, Grup 4; RBF+GTN+E Vit grubunu oluşturdu. Çalışmada 10 gün boyunca grup 1 ve grup 2'ye ilaç uygulanmadı. Grup 3'e riboflavin 100 mg/kg/gün oral, Grup 4'e riboflavin 100 mg/kg/gün oral ve E vitamini 100 mg/kg/günaşırı i.p. uygulandı. Deneyin 11. gününde grup 2, grup 3 ve grup 4'e GTN 10 mg/kg i.p. 3 saat infüze edildi. Grup 1'e SF uygulandı. GTN uygulandıktan bir saat sonra ratlar sakrifiye edildi. Beyin dokusunda total kalsiyum ve PMCA seviyeleri ve hipokampusta NR2A, NR2B seviyesi değerlendirildi. GTN grubunda kontrol grubuna göre total kalsiyum ve PMCA seviyeleri düşük, NR2A ve NR2B düzeyleri anlamlı düzeyde yüksek bulundu. RBF ve RBF+E Vitamini gruplarında total kalsiyum ve PMCA seviyeleri anlamlı derecede yüksek, NR2A ve NR2B düzeyleri anlamlı derecede düşük saptandı.Sonuçlarımız RBF ve/veya E Vitamininin nitrogliserinin neden olduğu bozulmuş beyin kalsiyum iyon dengesini ve PMCA'ı düzelttiğini, azalmış NR2A ve NR2B seviyelerini artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although migraine incidence is highly common in general population, the pathogenesis of this disease is stil unclear. The main use of riboflavin is to prevent migraine headaches. The effect of riboflavin on migraine is thought to be mediated by an increase in mitochondrial energy metabolism. However, the mechanism of its action is still unclear. Vitamin E is the most potent antioxidant in nature and its potential analgesic effect is still unclear. The purpose of this study is;1- to study the effect of GTN-derived exogenous NO-mediated headache on levels of total brain calcium, levels of PMCA and NMDA receptors,2- to study the effect of RBF and/or Vitamin E on the levels of total brain calcium, levels of PMCA and NMDA receptors in a GTN-derived exogenous NO-mediated headache model.Rats were assigned into four groups with 15 rats in each group: Group 1; Control group, Group 2; GTN group, Group 3; RBF + GTN group, Group 4; RBF + GTN + Vitamin E group. Group 1 and Group 2 had no medications for the first 10 days of the study. Group 3 received RBF 100 mg/kg/day per orally and group 4 RBF 100 mg/kg/day orally and Vitamin E 100 mg/kg/on alternate day intraperitoneally. On the 11th day of the experiment, GTN 10 mg/kg intraperitoneal infusion was applied to Group 2, Group 3, Group 4 for 3 hours. Group 1 was also applied intraperitoneal SF infusion. Rats were sacrificed after one hour from the infusion of GTN. Levels of total calcium and PMCA in brain and levels of NR2A, NR2B in hippocampus were evaluated. In GTN group, levels of total calcium and PMCA were lower and levels of NR2A, NR2B were significantly higher in comparison to control group. Total levels of calcium and PMCA were significantly higher and levels of NR2A, NR2B were significantly lower in RBF and RBF + Vitamin E groups.Our results revealed that; RBF and/or Vitamin E improves levels of PMCA and the impaired brain calcium ion balance mediated by nitroglycerine, and increases the diminished levels of NR2A, NR2B.