Nonalerjik rinitli hastalara ev tozu ile nazal provokasyon testi
The nasal provocation test with house dust mite in patients with non-allergic rhinitis
- Tez No: 229729
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKUKUDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Alerjik rinit, nasal mukozanın IgE aracılığıyla oluşan hapşırık burunda kaşıntı, akıntı ve tıkanıklık ile karakterize enflamatuvar bir hastalığıdır. Yıl boyu alerjik rinite ev tozu akarları, hamamböceği, küf mantar sporları ve ev hayvanlarından kaynaklanan alerjenler gibi iç ortam alerjenlerinin neden olduğu kabul edilmektedir. Özellikle genetik olarak yatkın kişilerin iç ortamda kronik olarak alerjenlere maruz kalması genellikle alerjik bir hastalığın gelişimi ile sonlanır. Tanı deri testleri ve serum spesifik IgE bakılarak konulmaktadır. Deri testleri ve serum spesifik IgE negatif olmasına rağmen alerjik rinit semptomları görülen hastalarda mukozaya lokalize alerjiden bahsedilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalarda nasal provokasyon sonrasında nasal mukozada lokal IgE sentezinin artığı gösterilmiştir. Sistemik yanıt oluşmadan mukozaya lokalize bir yanıt oluşmaktadır.Çalışmamızda nonalerjik rinit olarak kabul edilen 65 hastaya ev tozu D pteronyssinus ile nasal provokasyon yapılmış ve 8 hastada deri testleri ve serum spesifik IgE negatif olmasına rağmen nasal provokasyon sonrasında rinit semptomları oluşmuştur ve rinomanometride en az % 40' lık bir düşüş saptanmış.D pteronyssinus ile nasal provokasyon pozitif saptanan hastalar nonalerjik diğer hastalardan farklı bir grubu oluşturduğu düşünülmektedir. Tedavileri ve daha sonraki klinik izlemleri nonalerjik rinitli hastalar açısından yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is a disease stemming from IgE-induced mucosal inflammation characterized by sneezing, rhinorrhea, nasal intching and blocking. Indoor allergens originated from house dust mites, cockroaches, molds and animals are known to cause perennial allergic rhinitis. Chronic stimulation with indoor allergens may trigger an allergic reaction in subjects genetically prone to develop allergic inflammation. Skin prick tests and specific IgE measurements are used in making the diagnosisAllergy localized to the mucosa has been implicated in patients present allergic rhinitis symptoms in the absence of a positive skin prick test and specific IgE test results. Increased local IgE production has been reported following nasal provocation test in recent studies. This kind of reaction can be explained by an isolated local response to an allergen in the absence of systemic response.In this study 65 patients diagnosed with non-allergic rhinitis in view of negatif skin prick test and specific IgE responses have been performed nasal provocation tests with D pteronyssinus and 8 of them developed rhinitis symptoms in conjunction with 40% decrease in rhinomanometry. Patients with positive nasal provocation test to D pteronyssinus are considered to present a different group than other non-allergic patients. Treatment and clinical observation of this kind of patients may provide to gain insight in management of the subjects labeled as non-allergic.