Diz osteoartritli hastalarda, sürekli ve kesikli ultrasonun ağrı, fonksiyon ve kas gücü üzerine etkisi
The effect of continue and pulse ultrasound on pain, function and muscle force in patient with knee osteoarthritis
- Tez No: 229728
- Danışmanlar: PROF. DR. A.SİMİN HEPGÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Randomize, plasebo kontrollü, çift kör olarak yapılan bu çalışmada, yıllardır pratikte sıkça kullanılan US'nin, diz OA tedavisindeki etkinliğini, varsa sürekli ve kesikli US arasındaki farklılığı ve plaseboya üstünlüğü olup olmadığını göstermek amaçlanmıştır. Kliniğimize diz ağrısı şikayeti ile başvuran klinik ve radyolojik olarak Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) kriterlerine uyan, primer diz OA tanısı konan, Kellgren-Lawrence evrelemesine göre, evre 2/3 olan 60 hastanın toplam 81 dizi tedaviye alınmıştır. Hastalar randomize olarak üç gruba ayrılmış, 1. gruptaki 20 hastaya sürekli US (frekansı:1 MHz, intensitesi:1 W/cm²), 2. gruptaki 20 hastaya kesikli US (frekansı 1 MHz, intensitesi 1 W/ cm² (1:4 pulse ratio), 3. gruptaki 20 hastaya sham US uygulanmış, hastalara 5 gün/hafta, günde tek tedavi olarak toplam 10 tedavi verilmiştir. US, 3 gruba da dizin anterior, posterior, medial ve lateral alanlarına, her alana 3 dak. şeklinde uygulanmıştır. Çalışmaya alınan 60 hastanın hepsi tedavi sonu 10. gün kontrollerine gelirken, 2 hasta (1 hasta sistemik hastalık ve 1 hasta şehir dışında olması nedeniyle) 1. ay kontrolüne gelmemiştir. Böylece 0. gün ve 10. gün 60 hasta, tedavi sonu 1. ay 58 hasta değerlendirilmeye alınmıştır. Hastaların tedavi öncesi demografik verileri kaydedilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası diz çevresi ölçümü, 100 mm' lik VAS ile ağrı şiddeti ve hastalık şiddeti, EHA, manuel kas gücü, 20 m. yürüme zamanı, fiziksel fonksiyonları değerlendirmek için, WOMAC, Lequesne, SF-36 anketleri uygulanmış, tedavi etkinliği hasta ve doktor tarafından ayrı ayrı değerlendirilmiştir.Çalışma sonunda, yürüme ve istirahatle ağrı şiddeti, hastalık şiddeti, diz EHA, 20 m.
Özet (Çeviri)
The objective of this randomized, placebo-controlled, double-blind study was to evaluate the effectiveness of US therapy in patients with OA, the difference between continuous and pulse US therapy and the superiority of US therapy to placebo.Methods: This study was carried out on 60 patients (81 knees) with knee pain. All of them were diagnosed as primer OA according to ACR criteria both clinical and radiographically and grade 2/3 in Kellgren Lawrence System. Patients were assigned to three treatment groups randomly; continuous US (group 1) (20 patients) with 1 MHz frequency and1 W/cm² intensity; pulse US (group 2) (20 patients) with 1 MHz frequency, 1 W/cm² intensity and 1:4 pulse ratio; sham US (group 3) (20 patients). All the treatments were applied once a day, 5 days a week, for 2 weeks. In all 3 groups US therapy was applied to anterior, posterior and lateral compartments of the knee each for 3 minutes. All of the patients were controlled initially and after 2 weeks, however, 2 patients (1 for systemic disease and 1 for being out of the country) were not controlled after 4 weeks. The patients? demographics were recorded before the study. Initially and after the treatment knee size measurement, knee pain and OA severity with VAS score, ROM, manuel muscle strength, 20 mins walking time; for physical functions WOMAC, Lequesne, SF-36 questionnaire and the effectiveness of the therapy both for the patient and the doctor were evaluated.In conclusion; pain severity during walking and at rest, OA severity, ROM, 20 mins walking time, WOMAC, Lequesne, SF-36, the effectiveness of the therapy according to patient and the doctor improved significantly in all groups after the treatment (p< 0.05). According to the comparison between the groups , at both 10.day and 1. month control continuous US (group 1) showed significant improvement than pulse US (group 2) and placebo US (group 3) (p< 0.05). Pulse US and placebo US showed the same improvement. Our study is the first randomized, controlled, double-blind study that compared continuous, pulse and placebo US.