Hipertansif hastalarda yaşam kalitesi ile ilişkili faktörlerin araştırılması
A research on factors related with life quality of hypertensive patients
- Tez No: 229742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hipertansiyon günümüzde en önemli sağlık sorunlarından biridir. Hipertansiyon tedavisi yaşam boyu sürdüğü için kan basıncı değişimleri kadar bireyin yaşam kalitesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak hem dünyamızda hem de ülkemizde hipertansiyon kontrol oranları beklenenin çok altındır.Çalışmamızın amacı hipertansiyon tanısı almış hastaların yaşam kalitesi ile ilişkili faktörlerin incelenmesidir. Çalışmaya hipertansiyon tanısı almış ayaktan tedavi gören 100 bireyden oluşan hasta gruba ve hipertansiyon tanısı almamış ve başka rahatsızlığı olmayan 100 gönüllü dahil edilmiştir.Araştırmada hastaların demografik verileri, sigara ve alkol kullanımları, egzersiz ve diyet alışkanlıkları, Beden Kitle İndeksleri (BMI), eşlik eden hastalık öyküsü, ortalama kan basıncı değerleri, total kolesterol düzeyleri ve kullandıkları medikal tedavi değerlendirilmiştir.Gruplar üzerinde yaşam kalitesi skalaları incelenmiş ve anlamlı farklar bulunmuştur. Hasta grupta sağlıklı gruba göre daha düşük yaşam kalitesi verileri elde edilmiştirAraştırma sonuçlarında da görüldü ki; hipertansiyon yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara kullanımı, alkol tüketimi, obezite, düzenli doktor kontrolünün yapılmaması, beslenmede sodyum alımının yüksek olması ve tansiyon ölçümlerinin düzenli yapılmaması hipertansiyonlu hastaların yaşam kalitesi ile ilişkili bulunmuşturToplumdaki hipertansiyonlu hastalara sigara kullanımı, obezite, düzenli doktor kontrolünün yapılması, beslenmede sodyum alımının kısıtlanması gerektiği ve tansiyon ölçümlerinin düzenli yapılması gibi yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç kullanımı konusunda eğitim verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is one of the most important medical conditions nowadays. As hypertension treatment continues all life ,you must pay attention to the individual?s life quality as much as changes in blood pressure . However,both in Turkey and in the world rates of hypertension control are rather below what is expected.The purpose of this study is to examine the factors related to life quality of those people with hypertension. This study includes a group of 100 patients receiving medical treatment for hypertension without staying in hospital and another voluntary group of 100 people with no hypertension and with no other medical conditions.In this study, the demographic data of the patients, their consumption of alcohol and cigarettes, their habit of diet and exercising, Body Mass Index (BMI), the story of their illness, average values of blood pressure, total cholesterol levels and the medical treatment they receive have been assessed.The scales of their life quality have been examined on the groups and meaningful differences have been found. The results show that the group with the health condition has a poor life quality compared to the other group with no health problemTherefore, according to the study results we can conclude that hypertension affects people?s life quality in a negative way. Smoking, consumption of alcohol, obesity, the lack of seeing a doctor regularly, diet with too much sodium intake and not measuring blood pressure regularly are found to be related to the life quality of people with hypertensionWe need to educate the people with hypertension in society about the harms of smoking and obesity, the importance of seeing a doctor regularly, having a diet with much less sodium intake, measuring blood pressure regularly and taking medicine. These people have to change their life style in a better way .