Birinci basamağa başvuran hipertansif hastalarda uyku kalitesi ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of sleep quality and related factors among hypertensive patients WHO were admitted to the primary CARE
  1. Tez No: 736571
  2. Yazar: ZEYNEP BÜŞRA PAÇACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GEREKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Hipertansiyon birinci basamakta en sık karşılaşılan kronik hastalıklardandır. Literatürde temel fizyolojik ihtiyaçlardan olan uyku ile hipertansiyon arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırma sayısı azdır. Çalışmamızın amacı hipertansiyon hastalarında uyku kalitesini ve uyku kalitesinin ilişkili olduğu faktörleri belirlemektir. Yöntem: Çalışmanın evrenini Çukurova Üniversitesi 47 ve 51 nolu Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 18 yaş üzerindeki hastalar, örneklemini ise hipertansiyon tanılı 50 hasta ve hipertansiyon tanısı olmayan 50 kontrol olmak üzere toplam 100 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılara yüz yüze sosyodemografik veri formu, Pittsburgh Uyku Kalite İndeks Ölçeği (Pittsburgh Sleep Quality Index-PSQI) Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (World Health Organization Quality of Life ScaleShort Form-WQoL-Bref), Erektil Fonksiyon Uluslararası İndeks (International Index for Erectile Function-IIEF) , Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (Female Sexual Function Index-FSFI) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda toplam 100 katılımcının 33'ü (% 33,0) kadın, 67'si (% 67,0) erkek idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypertension is among the most common chronic disorders in primary care. A limited number of studies are available in the literature investigating the relationship between sleep and hypertension. The aim of the present study is to investigate sleep quality and related factors in hypertensive patients. Method: The study universe consisted of patients 18 years and above who were registered at family health centers (no 47 and 51) of Çukurova University, study sample consisted of a total of 100 participants (50 hypertensive patients and 50 controls). The participants were applied the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), the World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQol-Bref), the International Index for Erectile Function (IIEF), and the Female Sexual Function Index (FSFI) via the faceto-face interviews. Results: Of 100 subjects, 33 (33%) were females and 67 (67%) were males.