Hipertansiyon ve komplikasyonlarının yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the influence of hypertension and its complications on the quality of life
- Tez No: 391023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı, hipertansiyon ve komplikasyonlarının yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Cinsiyet ayrımı yapmaksızın 18 yaşından büyük 280 (203 hipertansiyon hastası ve 77 sağlıklı gönüllü) katılımcı değerlendirildi. Katılımcıların yaşam kalitesi EQ-5D ölçeği ve SF-36 skorları ile değerlendirildi. Hipertansiyon hastaları, komplikasyon gelişmiş (n=78) ve komplikasyon gelişmemiş (n=125) olarak gruplandırıldı. Değişkenler olarak demografik özellikler, yaşam kalitesi ve hipertansiyona bağlı komplikasyonlar incelendi. Bulgular: Komplikasyon gelişen ve komplikasyon gelişmemiş olan hipertansiyon hastalarının yaşam kalitesi ölçeklerinin tüm bölüm puanlarında, hastalığı olmayanlara göre (sağlıklı gönüllüler) azalma saptanmıştır. Komplikasyon gelişen hipertansiyon hastalarında EQ-5D ölçeği ve SF-36 ölçeğinin her ikisinin puanlarında, komplikasyon gelişmemiş olan hipertansiyon hastaları ve hastalığı olmayanlara göre önemli derecede düşüklük saptanmıştır. SF-36 değerlendirildiğinde, komplikasyonlarla ilişkili olarak ölçeğin tüm bölümlerinin puanlarında önemli derecede azalma saptanmış olup benzer puanlar EQ-5D ölçeğinde de saptanmıştır. Sonuç: Komplikasyon gelişmiş olan hipertansif hastaların yaşam kalitesi puanlarında ciddi derecede düşüklük saptanmıştır. Hipertansif hastalarda daha yüksek bir yaşam kalitesi elde etmek için hipertansiyon ve komplikasyonlarının yönetimi konusunda, özellikle birinci basamak hekimlerine büyük görev düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to assess the influence of hypertension and its complications upon health related quality of life. Materials and Methods: A total of 280 individuals of both genders and older than 18 years were evaluated (203 hypertensive outpatients and 77 healthy volunteers). The individuals? health related quality of life was assessed using EQ-5D questionnaire, as well as the SF-36 scores. Hypertensive patients were divided into two groups, the first one ?with complications? (n=78) and the second one ?without complications? (n=125). The variables studied were demographic characteristics, quality of life and complications of hypertension. Results: The group of the hypertensive patients with or without complications when compared with the group of the individuals which didn?t have any disease (healhy voluteers) showed a decrease in all component summary scores about the quality of life questionnaires. According to both of the EQ-5D and the SF-36 questionnaire the hypertensive patients with complications had significantly worst health related quality of life scores when compared with the group of uncomplicated patients and individuals which didn?t have any disease. With regards to complications, there was a significant decrease in all component summary scores similar to each other when assessed by both the SF-36 and EQ-5D questionnaire. Conclusion: Our study showed that the hypertensive patients with complications had significantly the worst health related quality of life scores. Primary care physicians have the major role on the management of hypertension and its complications, in order to get higher quality of life in hypertensive patients.