Plastik ve rekonstrüktif cerrahi hastalarında preop ve postop dönemde beden imajı ve benlik saygısının değerlendirilmesi
Evaluation of body image and self-esteem before and after the surgery in patients operated in plastic surgery
- Tez No: 229753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinde opere edilmiş hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde beden imajı ve benlik saygılarının karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır.Araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı' nda gerekli izinler alındıktan sonra yapılmıştır.Çalışma prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kesitsel tipte planlanmış ve Haziran 2008- Ocak 2009 tarihleri arasında uygulanmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinde ameliyat edilen hastalar, örneklemini ise 18 yaş üstü, herhangi bir psikiyatrik problemi olmayan, pansumanla tedavisi planlanmayan, cerrahi girişim uygulanması planlanan, okuma yazma bilen ve soruları yanıtlayabilecek yeterliliğe sahip olan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 76 hasta oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak ?Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği?, ?Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği?, ?Beden İmajı Doyum Ölçeği? kullanılmıştır.Veri değerlendirilmesinde istatistiksel olarak ki-kare testi, korelasyon dağılımı bivarete analizi, frekans dağılımı ve t testi kullanılmıştır.Çalışma bulgularına göre estetik amacıyla ameliyat olanların benlik saygısı ve beden imajı puanları, hastalık nedeniyle ameliyat olanlardan daha yüksek bulunmuştur.Benlik saygısı ve beden imajının öğrenim durumu arttıkça arttığı, benlik saygısının bayanlarda daha yüksekken, beden imajının erkeklerde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Meslek gruplarına baktığımızda benlik saygısının memur ve emeklilerde, beden imajının ise emekli ve işsizlerde yüksek olduğu bulunmuştur.Sonuç olarak, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinde opere edilmiş hastaların biyopsikososyal yönden kapsamlı bir hemşirelik bakımına gereksinimleri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been made for compairing the levels of body image and self-esteem of plastic surgery patients who requires operation, before and after the surgical operation.This study has been made in University of Ankara School of Medicine Department of Plastic Surgery, after getting the required permissions.This study is prospective. We planned this study as a cross sectional research and performed between June 2008- January 2009While the patients who had an operation the University of Ankara School of Medicine Department of Plastic Surgery have been the universe of the research; those seventy six patiens who are older than 18, who don? t have any psychological disease, whose treatment is not planned as dressing but as surgery, who are literate, who are able to answer the questions in the experiment and who are voluntary to participate in this research have been chosen as samples.The Form of Data, Coopersmith Self-Esteem İnventory, Rosenberg Selfesteem Scale, Cathexis Scale were used for collacting the data.Self-esteem and body image, the increased educational status, self-esteem is higher than the women, body image was found to be higher than for men. When we look at professional groups and retired civil servants in the self-esteem, body image was found to be higher for the retired and unemployed. Both groups also have the lowest score is deemed to be the average housewife.According to results of the study, the individuals who had the operation due to esthetic concerns scored higher than the ones in need of the operation on self esteem and body imageIn conclusion, the plastic surgery patient are requiring a complete biopsycosocial nursing care.