Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencilerinin organ bağışı konusundaki bilgi tutum ve davranışları
Knowledge, attitüde and behaviour of students Afyon Kocatepe Universty about organ donation
  1. Tez No: 229754
  2. Yazar: PINAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma Afyon Kocatepe Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin organ bağışı konusundaki bilgi tutum ve davranışlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesinde eğitim gören fakülte ve yüksekokul öğrencilerinden tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak 1029 öğrenciye ulaşılması planlanmıştır. .Araştırma sonucunda; öğrencilerin sadece %2.1'inin organlarını bağışladıkları, %42,2'sinin bağışlanabilen organlar arasında ilk sıraya böbreği yazdıkları, fakülte öğrencilerinin %57,8'inin ve yüksekokul öğrencilerinin %45,9'unun parsiyel karaciğer nakli konusunda bilgi sahibi olduğunu, fakülte öğrencilerinin %69,9'unun organ ve doku uyumu olan kadavra ve canlı vericilerin organ vericisi olabileceğini bildiği, öğrencilerin %85,5'inin çift organlarından birinin bağışına olumlu baktığını, %27,5'inin doktorların vermiş olduğu beyin ölümü kararları hakkında bazen tereddüt yaşadıklarını belirtmişlerdir. Fakülte öğrencilerinin %57,5'i beyin ölümü tanısı almış bir kişinin tekrar yaşama dönebileceğini, %85,6 `sı organ bağışının önündeki en önemli engelin organ bağışının yetersiz oluşu olduğunu, %82,2'si bu konuda ulusal birliğe ihtiyaç olduğunu, %35,8 `i organ bağışına dini açıdan bir engel olabilir fikrine katılmadıklarını, %62,4'ü organ bağışı yapacağı kişinin önemli olmadığını, %69,8 `i organ bağışı kararını ailesinin olumlu desteğinin etkileyeceğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This descriptive research was performed to determine knowledge, attitude and behaviour of Afyon Kocatepe University students about organ donation.As a way of collecting data, a questionnare was performed to 1029 students of Afyon Kocatepe University, faculty and graduate schools by stratified sempling method.According to the results of the research; only 2.1% of the students donated their organs, 42.2% of them have written ?kidney? in first order, as donatable organ, 57.8% of faculty students and 45.9% of graduate school students have knowledge about partial liver transplantation, 69.9% of faculty students know that cadaver and alive people can be donors, 85,5% of them think positive to donate their couple organs, 27,5% of students indicated that they sometimes have hasitations about doctors? decisions on brain death.A total of 57.5% of faculty students expressed that a person who diagnosed as brain death can return to life, 85.6% expressed ?the unsufficiency of organ donations? as the most important barrier in front of organ donation, 82.2% of them believed the necessity of national union on this subject, 35.8% of the students did not agree on the idea of religional barrier on organ donation, for 62,4% of them the receiver was not important. While 69,8% of them declined that the positive support of thir families would affect the decision of their organ donation.