Deneysel omurilik yaralanmasında alfa-lipoik asitin doza bağımlı etkinliğinin araştırılması
The dose dependent neuroprotective effect of alpha-lipoic acid on experimental spinal cord injury
  1. Tez No: 229772
  2. Yazar: MURAT SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT TEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Omurilik yaralanması yüzyıllardır bilinen, farklı klinik özellikler gösteren, mortalite ve morbidite açısından bireysel, sosyal, psikolojik ve ekonomik yasamı olumsuz etkileyen patolojik bir durumdur. Omurilik travma fizyopatolojisi daha iyi anlaşıldıkça tedavi seçenekleri de daha iyi planlanabilmekte ve birçok araştırmanın konusu olmaktadır. Akut travmada omurilikte oluşan yıkım ve birincil hasarlanmayla mücadele etmek adına hala fazla bir tedavi seçeneği yoktur. Bu amaçla kalsiyum kanal blokerleri, opiad antagonistleri, sistemik glukokortikoidler, sistemik kan basıncının arttırılması, antioksidanlar, naloxane gibi birçok yol denenmiş olmakla birlikte erken hasarlanma mekanizmalarına karşı yüksek doz metilprednizolon ve immobilizasyondan başka etkin, rutin uygulamada kendine yer edinmiş bir tedavi seçeneği oluşturulamamıştır. Bizde mevcut bilgiler ışığında antioksidan, serbest radikal süpürücü ve lipid peroksidasyonu önleyici özelliği bilinen ?-lipoik asidin, ratlarda gerçekleştireceğimiz deneysel omurilik yaralanmasında ikincil hasarı önlemesindeki etkinliğini araştırmaya karar verdik. Hasarı değerlendirmek için, omurilik oksidatif stresinin ve lipid peroksidasyonun bir göstergesi olan MDA(malonildialdehit) doku düzeyleri biyokimyasal olarak ölçülüp, histopatolojik inceleme ve nörolojik muayenelerle de sonuçlar mukayese edilmeye çalışıldı.Çalışmada toplam 56 adet ortalama ağırlıkları 210-300 g. arası değişen Spraque-Dawley türü erişkin erkek rat kullanıldı. Denekler her biri 8 rat içeren 7 gruba rastgele ayrıldı. Grup 1: Kontrol grubu, Grup 2: Travma grubu,Grup 3: Travma ve Metilprednisolon 30 mg/kg tedavi grubuGrup 4: Travma ve Alfa-Lipoik asit 50 mg/kg tedavi grubu, Grup 5: Travma ve Alfa-Lipoik asit 100 mg/kg tedavi grubu, Grup 6: Travma ve Alfa-Lipoik asit 150 mg/kg tedavi grubu, Grup 7:Travma ve Alfa-Lipoik asit 200 mg/kg tedavi grubu olarak ayrıldı.İntraperitoneal yolla verilen 70 mg/kg Ketamin ile anestezi sağlanarak supin pozisyonda tespit edilen ratlara Rivlin Tator modeline uygun olarak travma oluşturulduktan sonra grubuna uygun tedaviler uygulandı. 24. saatin sonunda tüm deneklerin fonksiyonel iyileşmeleri değerlendirildikten sonra yüksek doz anestezi altında dekapite edildiler. Çıkarılan omurilik örneğinin merkezindeki 0,5 cm'lik alan histopatolojik bakıya, kalanı MDA ölçümü için kullanıldı..SonuçBulgularımız, deneysel omurilik yaralanması sonrası ?-Lipoik Asit uygulamasının lipid peroksidasyonu ve nöronal korunma üzerine olumlu etkili olabileceğini göstermiştir. Literatür taramamıza göre, deneysel omurilik yaralanması sonrası ?-Lipoik asitin nöroprotektif etkisini gösteren literatürdeki ilk çalışmadır. Bu olumlu sonuçlarla, ileri araştırmalara yeni ufuklar açılmıştır.
Özet (Çeviri)
ObjectThe purpose of this study was to investigate the dose dependent neuroprotective effect of ?-lipoic acid on induced spinal cord injury (SCI). The authors also compared the activity of ?-lipoic acid to that of the well known antioxidant, methylprednisolone (MPS).Methods.56 Spraque-Dawley rats, weighing between 210-300 mg were randomly divided into seven groups, (Groups 1?7). Those in Groups 1 were control animals that underwent laminectomy only, after which nontraumatized spinal cord samples were obtained 24 hours postsurgery. Spinal cord injury was induced in all other groups, and cord samples were obtained at 24 hours postsurgery. The rats in Group 2 underwent SCI alone; those in Group 3 received 30mg/kg of MPS intraperitoneally immediately after trauma was induced; and those in Groups 4, 5, 6 and 7 received 50-100-150-200 mg/kg of ?-lipoic acid, respectively, by intraperitoneal injection immediately after trauma was induced. 24 hours postsurgery rats in group 7 were totally dead and were excluded from statistics. Compared with the levels in control animals, lipid peroxidation (MDA levels) were significantly elevated in rats in Groups 2 and 6, but there were no statistical differences among those in Groups 3,4 and 5 in this regard. Compared with the findings in rats in Group 3, histopathological damage post-SCI was the same in rats in Groups 3,4 and 5. The neurological examination comparisons revealed no gross difference in Groups 3,4 and 5.ConclusionAnalysis of these findings showed that administration of 50-100 mg/kg of ?-lipoic acid decreased the level of lipid peroxidation and protected the spinal cord histopathology. With these findings it can be suggested that the neuroprotection of ?-lipoic acid is as effective as methylprednisolon.