Deneysel akut spinal kord travmalarında geranylgeranylacetonun ikincil hasarlanma üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The evaluation of the effects of the geranylgeranylacetone on the secondary injury of the spinal cord in experimental acute spinal cord injuries
  1. Tez No: 194691
  2. Yazar: CENGİZ TEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VAROL AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETDENEYSEL AKUT SPİNAL KORD TRAVMALARINDAGERANYLGERANYLACETON'UN İKİNCİL HASARLANMAÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN İNCELENMESİTravmatik omurilik yaralanması sonucunda birincil ve ikincil hasarlanma mekanizmaları ileomurilikte hasar oluşmaktadır. Birincil hasarlanma, omurilik yaralanmalarında travmanınolduğu anda ortaya çıkan ve omuriliğin kompresyon, kontüzyon veya laserasyonu ilesonuçlanan duruma denir. Birincil yaralanmanın derecesi, yaralanmaya neden olan gücügenliğine, etki süresine ve omurilik tarafından absorbe edilen enerji miktarına göre değişir.Birincil hasarlanmadaki patalojik sürecin geri dönüşümsüz olduğu kabul edilmektedir.İkincil hasarlanma ise birincil hasarlanmayı takiben dakikalar içerisinde başlayıp haftalarcadevam eden patolojik bir süreçtir.ikincil yaralanmanın ortaya çıkmasındaki en önemlietkenlerden birisi enerji yetersizliğidir. Bunun erken dönemdeki başlıca sebebi, bozulmuşperfiüzyona bağlı iskemidir. Perfizyonun azalmasına bağlı iskeminin önlenmesi ikincilhasarlanmanın sınırlandırılmasında önemli olduğu düşünülmektedir.Günümüze kadar travmatik omurilik yaralanmalarındaki fizyopatolojik mekanizmalrıanlamaya ve tedavi seçeneklerini değerlendirmeye yönelik farklı deneysel çalışmalaryapılmıştır. 1978 yılında Rivlin ve Tator tarafından geliştirilen klip kompresyon modelindemekanik travmaya ek olarak vasküler etkilenme ile iskemi oluşturulmuştur. Bu modelintravma sonrası omurilik yaralanmasına benzer olduğu görülmüştür(2,16).1980 yılına kadar ikincil hasarlanmadan; serbest oksijen radikalleri, kalsiyum, opiatreseptörleri, lipid peroksidasyonlarının sorumlu olduğu düşünülmüştür ve çalışmalar bu yöndeyapılmıştır(6,33).Günümüzde ikincil hasarlamadan, apoptozis, intraselüler protein sentezi veglutaminerjik mekanizmalar sorumlu tutulmaktadır(33). Deneysel çalışmalar sonucundaGGA'nın HSP 70 salınımını arttırdığı ve sitoprotektif etkileri; karaciğer, retina, beyin,bağırsak ve mide hücrelerinde gösterilmiştir(41).HSP 70 salınımının artması antiapoptotik mekanizmada görevli proteinlerin artışına yolaçmıştır. Lezyon bölgesinde enflamatuar hücrelerin artışına yol açan ve apoptotikmekanizmada rol alan TNF-Alfa düzeyini düşürdüğü gösterilmiştir. MPO(Myeloperoksidaz)lezyon bölgesinde artması, enflamatuar hücrelerin aktivitesini gösterdiği görülmüştür. HSP 70lezyon bölgesindeki enflamatuar cevabı azalttığı ve hücre koruyucu olduğudüşünülmüştür(40,41).Bu çalışmada, nöroprotektif etkinliği araştırma sonuçlarında gösterilen GGA'nın, akutdeneysel omurlik yaralanmalarında ikincil hasarlanma üzerine olan etkilerini inceledik.GGA'nın omurilikte travmatik yaralanma yapılmadan 2 saat önce verilmesi sonucu iskemi venekroz alanını azalttığını gösterdik. Fakat omurilikte travma yapıldıktan sonra 2 saat sonraGGA verdiğimizde iskemi ve nekroz alanında anlamlı bir azalma yapmadığını gördük. HSP70 salınımın da artış aynı şekilde 2 saat önce GGA verilen grupta anlamlı bulundu. 2 saatsonra GGA verilen grupta anlamlı derecede artış olmadığı gösterildi. TNF-Alfa düzeylerideğerlendirildiğinde 2 saat önce GGA verilen grupta anlamlı derecede azalma olduğugösterildi. 2 saat sonra GGA verilen grupta azalma anlamlı derecede olmadığı gösterildi.MPO düzeylerindeki değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. GGA' nın bizimçalışmamızda ve daha önce yapılmış çalışmalarda gösterildiği gibi sitoprotektif etkili olduğudüşünülmektedir. Fakat sitoprotektif etkinliğini hangi mekanizma ile yaptığı bilinmemektedir.Yapılan çalışmalar HSP 70 salınımını arttırarak yaptığı görüşü ağırlık kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EVALUATION OF THE EFFECTS OF THEGERANYLGERANYLACETONE ON THE SECONDARY INJURY OF THESPINAL CORD IN EXPERIMENTAL ACUTE SPINAL CORD INJURIESAs a result of traumatic spinal cord injury, damage in the cord is occured with the primary andsecondary mechanisms. Pimary injury is occured when the trauma is happened and is result fromcompression, contüsion, and laceration of the spinal cord. The degree of the primary injury isdepend on the strength of the cause, duration of the influence, and the energy amount which isabsorbed by the spinal cord. The pathological process in the primary injury is believed to beirreversible.Secondary injury is a pathological process which happens a few minutes after primary injury andit continues throughout a few weeks. A most important factor in the formation of the secondaryinjury is the insufficiency of the energy. The cause of this is ischemia resulted from the damagedperfusion. To get under control the ischemia which is resulted from the damaged perfusion isbelieved to be important in the limitation of the secondary injury.Until today, several experimental studies hve been performed to understand thephysiopathological mechanisms and the treatment modalities in the traumatic spinal cord injuries. In1978, Rivlin and Tator created ischemia by the way of mechanical truma plus vascular influence inthe clip compression model. It has been seen that it is similar to the spinal cord injury followed bytrauma (2,16).Until 1980, free oxygen radicals, calcium, opioid receptörs, and lipid peroxidations have beenthought to be responsible for the secondary injury, and the studies have been performed in thisdirection (6,33). In nowadays, apoptosis, intracellular protein synthesis, ang glutaminergicmechanisms are been thought to be responsible for secondary injury (33). As a result of experimentalstudies, it has been seen that GGA augments the release of the HSP 70 and have cytoprotectiveeffects on liver, retina, brain, bowel, and stomach cells (41).The augmentation of the release of the HSP 70 triggers the proteins which are responsible inthe antiapoptotic mechanism. İt has been shown that it decreases the level of TNF-alpha whichincreases the inflammatory cells in the lesion site and responsible for the apoptotic mechanism. İthas been shown that the augmentation of the myeloperoxidaz (MPO) in the lesion site increases theactivity of the inflammatory cells. İt has been thouhgt that HSP 70, decreaese the inflammatoryresponse in the lesion site and have cell protective effect (40,41).In this study, we examined the effects of the GGA which has a nöroprotective effect which hasbeen shown by studies in the acute experimental spinal cord injury on the secondary injury. Weshowed that GGA decreases the ischemia and necrosis area when it adminestered 2 hours beforeperforming spinal cord injury. Whereas 2 hours after performing spinal cord injury, we didn?t see thatGGA has significiant effect on the ischemia and necrosis area. Similarly, increase in the release ofthe HSP 70 was found in the group whis was GGA adminestered 2 hours before. In the group in whichGGA adminestered 2 hours after we didn?t see significiant increase. When the TNF-alpha levelsevaluated, in the grorup in which GGA adminestered 2 hours before we saw significiant degree ofdecrease. In the group in which GGA adminestered 2 hours after we didn?see significiant degree ofdecrease.The changes in the levels of MPO didn?t find statistically signiciant. GGA have been believed tohave cytoprotective effect in both our study and studies which had been performed before.Whereas by the which the mechansim it affects still unknown. Studies which had been performedhas shown that it affects by increasing the HSP 70 release.