Respiratuar distres sendromlu bebeklerde anjiotensin dönüştürücü enzim gen polimorfizminin akut böbrek yetmezliği ve diğer prematürelik komplikasyonlarının gelişimine etkisi
The role of angiotensin converting enzyme gene polymorphisms on the development of acute renal failure and prematurity complications in babies with respiratory distress syndrome
- Tez No: 229788
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KÜÇÜKÖDÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Akut böbrek yetmezliği (ABY) yenidoğan döneminde sık görülen bir sorundur. Morbidite ve mortalite açısından yenidoğanlarda önemli olan ABY'nin patogenezinde birçok faktör rol oynamaktadır. Yenidoğan döneminde ABY en sık hipoksi ve hipovolemi gibi prerenal sorunlara bağlı olarak gelişir. Son yıllarda renal perfüzyonda azalmaya bağlı olarak parankim hasarı ile birlikte ya da parankim hasarı olmaksızın gelişen böbrek yetmezliği ?vazomotor nefropati? (VMN) terimi ile anılmaktadır.Anjiotensin dönüştürücü enzim (ADE) başlıca beyin, akciğer ve böbrek olmak üzere birçok organdaki epitelyal ve endotelyal hücrelerin yüzeyinde bulunur. Bu enzimin bu kadar geniş dağılmış olması, kardiyovasküler homeostaz dışında inflamasyon, akut akciğer hasarı, yara iyileşmesi, böbrek ve akciğerde fibrozis gibi birçok olayda rol aldığını düşündürmektedir. Çalışmamız özellikle ABY üzerine odaklandığından, grup akciğer patolojisi olan respiratuar distres sendromlu (RDS) bebekler olarak standardize edilmiş ve RDS tanısı almış prematürelerde böbrek yetmezliği gelişiminde ADE gen polimorfizmlerinin rolünün araştırılması planlandıÇalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde RDS tanısı alıp en az bir doz surfaktan alan 132 bebek alındı. Hastalar ABY gelişenler ve gelişmeyenler olarak 2 gruba ayrıldı. Hastaların klinik, laboratuar özellikleri, postnatal sorunları kaydedildi. Angiotensin dönüştürücü enzim gen polimorfizmleri PCR yöntemi ile belirlendi. İstatistiksel analizler SPSS for Windows© 15.0? (Statistical Program in Social Sciences) programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Acute renal failure (ARF) is an important problem in neonatal period. Acute renal failure, leading morbidity and mortality of the newborn is multifactorial. Neonatal ARF is primarily prerenal; mostly secondary to hypoxemia and hypovolemia. Recently vasomotor nephropathy is used to describe neonatal ARF. Vasomotor nephropathy is a common renal dysfunction in preterm infants, with or without parenchymal damage, due to reduced renal perfusion.Angiotensin converting enzyme (ACE) is located on the surface of epithelial and endothelial cells of various organs especially brain, lung and kidney. The wide distribution of this enzyme indicates that this enzyme may be involved in physiological processes such as kidney and lung fibrosis, inflammation, acute lung injury and wound healing in addition to playing an important role in cardiovascular homeostasis. In our study in order to focus on ARF, the study group was standardized as babies with respiratory distress syndrome (RDS).The aim of this study is to determine the association between ARF and ADE gene polymorphisms in preterm babies with RDSOne-hundred thirty two preterm babies followed in Ondokuz Mayıs University neonatal intensive care unit, diagnosed as RDS and receiving at least one dose of surfactant were included in the study. Babies were grouped as the ones with ARF and non-ARF. The clinical characteristics, laboratory results, postnatal complications were recorded. Angiotensin converting enzyme gene genotypes were determined by polymerase chain rection. Analysis was performed by using ?SPSS for Windows© 15.0? (Statistical Program in Social Sciences). A p value