Astımlı ve sağlıklı çocuklarda egzersiz öncesi ve sonrası C3a ve C5a düzeyleri
In asthmatic and healthy children, C3a and C5a levels before and after exercise test
  1. Tez No: 229787
  2. Yazar: MAHİR İĞDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADIL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Astmatik inflamasyonda kompleman sisteminin düzenleyici rolünü araştıran çalışma sayısı azdır. Çalışmamızda, astmatik inflamasyonda anafilatoksin C3a ve C5a'nın olası etkilerini araştırmak amaçlandı.Şubat - Ağustos 2006 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Alerji Bölümüne başvuran, yaşları 12?17 arasında değişen orta persistan astım tanılı ondokuz çocuk ile astım ve herhangi bir kronik hastalığı olmayan onbeş çocuk olmak üzere toplam 34 olgu alındı.Olguların karakteristik özellikleri benzer olup, tüm çocuklara anafilatoksin seviyelerindeki değişikliği gözlemlemek için egzersiz provokasyon testi uygulanıp, test öncesi ve sonrası kanları alındı. Alınan kanlar soğuk santrifüj yöntemiyle ayrıştırıldıktan sonra, elde edilen serumlar -80°C çalışma gününe kadar bekletildi.Egzersiz öncesi ve sonrası kompleman yıkım ürünü olan kompleman C3a (C3a) ve Kompleman C5a (C5a) anafilatoksin serum seviyeleri ile 1. saniyedeki zorlu ekspirasyon hacim (FEV1) değerleri ölçüldü. C3a, C5a seviyeleri Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemiyle çalışıldı.Astımlı hasta grubunda egzersiz testi sonrası C3a seviyesinde artış gösteren 12 hastanın test öncesi C3a seviyesi ortalaması (4.01+0.38ng/mlt), test sonrası C3a seviyeleri ortalaması ile karşılaştırıldığında (4.74+0.68 ng/mlt) artış olduğu saptandı (t=-3,764, df=11, p=0,003). Sağlıklı çocuk grubunda fark saptanmadı (p>0.05).Egzersiz testi öncesi C5a değerleri ile test sonrası C5a değerleri kendi içlerinde karşılaştırıldığında, astımlı çocuk grubunda (p>0.05) ve sağlıklı çocuk grubunda (p>0.05) fark saptanmadı.Egzersiz sonrası FEV1 düzeyinin, astımlı hastalarda ortalama 11.63 (+8,5) % kontrol grubunda %0,8 (+3,0) azaldığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Only few studies were found about regulatory role of complement system in asthmatic inflammation. In our study, it was aimed that posibble effects of anafilatoxins C3a and C5a, degradation products of the complement system on asthmatic inflammation.The study was performed in between february 2006 ? august 2006, who applied to the Ondokuz Mayis University Pediatric Allergy department, nineteen children age between 12-17 years with middle persistant asthma group and fiftheen children as healthy children control group without any known chronic diseases totaly 34 children were taken to the study.Characteristics of the children were similar. Exercise test has been done to all children. Before and after exercise, blood samples were taken from all children. Samples were separated to serums by cold centrifuge, then samples were stored at deep freze at -80 degree.Before and after excersize tests, FEV1 values and serum anahylotoxin (C3a and C5a) levels were measured. C3a and C5a levels were measured by ELISA technique.After exercise provacation test, decreasement in mean FEV1 values were detected both groups, in asthmatic group it was found 11.63(+8,5)% decrease and it was 0,08(+ 3,0)% decrease in control group. Difference between groups was found significant (t =4,67 , df =32 , p 0.05).No significant differences in serum C5a levels were found between beginning and end values of both asthmatic group and healthy group (p>0.05).In asthmatic children, we investigated correlation between C3a change, C5a change and FEV1 change; it was found significant reversed propotional relationship between C3a change and FEV1 change (r=-0.469, p=0.043), such kind of relation between C5a change and FEV1 change was not found (r=-0.137, p=0.577). And we did not find any relation between C3a change and C5a change (r=-0.043, p=0.863).As a Result; today?s drugs could not control asthmatic inflamation completly so new treatment options should be investigated. We beleive that especilly C3a anaphylatoxin is very important in that courses.