Acil servise başvuran organofosfat zehirlenmesi olan olguların geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective study of organophosphate poisoning patients admitted to emergency servise
  1. Tez No: 229813
  2. Yazar: ŞAHİN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Gelişmekte olan ülkeler gibi ülkemizde de organofosfat'a (OF) bağlı zehirlenmeler önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu çalışmada amacımız, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi (OMÜTF) Acil Servisine; 2001?2005 yılları arasında başvuran OF ile zehirlenen hastaların geriye dönük olarak demografik, klinik ve laboratuar bulgularını irdelemektir.Materyal ve Metod: Bu çalışma için etik kurul onayı alınarak (31.05.2006) OMÜTF Acil Servis'ine 2001?2005 yılları arasında başvuran 16 yaş ve üzerindeki 67 hastanın dosyası geriye dönük incelendi. Çalışmaya alınan olguların dosya bilgilerinden yaş, cinsiyet, meslek, acil servise başvuru nedeni, başvurma zamanı, zehirlenme nedeni (özkıyım, mesleki maruziyet, kaza), zehirlenme yolu (oral, inhalasyon, cilt, intravenöz), fizik muayene bulguları, laboratuvar bulguları (pseudokolinesteraz, lökosit, kreatin kinaz (CK), aspartat aminotransferaz (AST), glukoz, amilaz düzeyleri), EKG bulguları, verilen tedavi, hastanede kalma süresi, yattığı servis ve son durumuna (ölüm, şifa) ilişkin veriler elde edildi. Araştırmadan elde edilen veriler kodlandıktan sonra SPSS 11.0 paket programında bilgisayara aktarıldı ve analiz edildi. Çalışma verileri değerlendirilirken sürekli değişkenler ortalama ± Standart sapma olarak, frekans veriler ise yüzde ile ifade edildi.
Özet (Çeviri)
ObjectiveOrganophosphate poisoning (OP) is a serious medical problem in our country like other developing countries. In this study our aim is to retrospectively detect OP poisoning patients admitted to Ondokuz Mayıs University (OMU) Emergency Department between 2001 and 2005 according to their demographical, clinical and labaratory findings.Materials and methodsFor this study data of 67 patients over 16 years old admitted to OMU Emergency Department (ED) between 2001 and 2005 was detected with the permission of ethic comittee. Age, sex, occupation, complaint, admission time, the cause of intoxication (suicide, occupational exposure, accidental), the way of intoxication (oral, inhalation, skin, intravenose), physical examination findings, laboratory findings (pseudocholinesterase, leukosyte, creatin kinase, aspartate aminotransferase, glucose, levels of amylase),ECG findings, given therapy, duration of hospital stay, the clinical follow up and final outcome (death or cure) datas were obtained from the documentations of the patients involved to the study. Data obtained from the study was analysed with SPSS 11.0. While study data was being evaluated variants was expressed as percentage.