Akut miyokard infarktüslü hastalarda kardiyak manyetik rezonans görüntüleme ile miyokardiyal canlılık değerlendirmesinin etkinliği: TI-201 SPECT ile karşılaştırmalı prospektif klinik çalışma
The effectiveness of cardiovascular magnetic resonance imaging detecting the viability in acute myocardial infarct: a prospective study comparing with TI-201 SPECT
  1. Tez No: 229817
  2. Yazar: ALTAN ÇALMAŞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BEKİR SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Erken dönem akut miyokard infarktüs (AMİ) tanılı hastalarda kardiyak manyetik rezonans görüntüleme ( KMRG) ile miyokardiyal canlılık değerlendirmesinin etkinliğini talyum-201 SPECT ile karşılaştırmaktır.Gereç ve yöntem: KMRG ve talyum-201 SPECT incelemesi akut hadiseden sonraki 5 gün içerisinde AMİ tanısı ile servise kabul edilen 29 hastada elde edildi. Çalışmaya katılan 29 hastanın 7'si kadın, 22'si erkek olup, yaşları 35 ile 85 yıl arasında değişmekte idi . İlk geçiş kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme (İGK-MRG) serilerinde mikrovasküler obstruksiyon varlığı not edildi. Geç dönem kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme (GDK-MRG) serileri ile talyum-201 SPECT'te cansız alan olarak değerlendirilen segmentlerin tüm ventrikülü temsil eden toplam 17 segment içerisinde kapladığı alan yüzde olarak her bir hasta için hesaplandı ve karşılaştırıldı. Viabiliteyi değerlendirmek için GDK-MRG ve talyum-201 SPECT'te koroner arter dağılımına uygun olarak gruplanan ve skorlanan segmentler Krippendorff istatistiksel yöntemi ile karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 29 hastanın toplam 493 miyokardiyal segmenti değerlendirildi ve görsel olarak incelendi. LAD sulama alanında rest-redistribution talyum-201 SPECT ile KMRG canlılık skorlaması yönünden karşılaştırıldığında ham ortalama sırasıyla %85, %86. LCx sulama alanında %86, %86. RCA sulama alanında %66, %72 oranında uyumluydu. Krippendorff istatistiksel yöntemi ile karşılaştırıldığında ? güvenilirlik katsayısı LAD sulama alanında rest-redistribution talyum-201 SPECT ile KMRG için sırasıyla 0,66-0,68. LCx için 0,51-0,51. RCA için 0,29-0,35 bulundu. İGK-MRG'da mikrovasküler obstruksiyon izlenen hastaların mikrovasküler obstruksiyon izlenmeyen hastalardan daha büyük infarkt alanına sahip olduğu GDK-MRG serilerinde tespit edildi. Bu durum rest ve redistribution talyum-201 SPECT ile de doğrulandı.Sonuç: KMRG tek başına miyokardiyal canlılık değerlendirilmesinde değerli bilgiler sağlayan bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate myocardial viability in patients with early acute myocardial infarction by using cardiac magnetic resonance (CMR) imaging in comparison with thallium 201 SPECT imaging.Materials and methods: CMR and rest-redistribution thallium 201 SPECT were obtained in 29 consecutive patients with acute myocardial infarction within five days after the acute event. Of these 29 patients 22 were men and 7 were women, with age range 35-81 years. Presence of microvascular obstruction was determined on first pass enhancement images. Infarct size was defined on delayed enhancement images as percentage of left ventricular area and compared with uptake defect on rest-redistribution thallium 201 SPECT images. Krippendorf alpha reliability coefficient was used in the analysis agreement of both imaging methods.Findings: A total of 493 segments in 29 patients were analyzed and myocardial segments were visually evaluated and grouped. For LAD artery territory crude agreement were 85%, 86% and alpha coefficient values were 0.66, 0.68, respectively. For LCx artery territory, crude agreement were 86%, 86% and alpha coefficient values were 0.51, 0.51, respectively and for RCA artery territory, crude agreement were 66%, 72%; and alpha coefficient values were 0.29, 0.35 respectively. Patients with microvascular obstruction had larger infarcts at delayed enhancement images in comparison with patients without obstruction. Use of rest and redistribution thallium 201 SPECT images confirmed larger infarcts in patients with microvascular obstructions respectively.Conclusion: Cardiac magnetic resonance imaging provides a unique tool to assess multiple interrelated clinical markers of viability in a single test.