Panik bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk hastalarında baskın affektif mizacın ve mizaç, karakter özelliklerinin karşılaştırılması
Affective temperaments and the psychometric properties of temperament-character in patients with panic disorder and obsessive-compulsive disorder compared to healthy controls
  1. Tez No: 229821
  2. Yazar: GAMZE ERDOĞAN CANCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızın amacı, panik bozukluğu (PB) veya obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tanısı almış ve halen remisyonda olan hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri, baskın affektif mizaç ve mizaç karakter özellikleri yönünden değerlendirilerek, her iki grubun birbiriyle ve benzer sosyodemografik özelliklere sahip sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubuyla karşılaştırılmasıdırÇalışmaya Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Kliniği'nde Şubat 2009-Mayıs 2009 tarihleri arasında ayaktan tedavi görmekte olan rastgele yöntemle seçilmiş, DSM IV tanı ölçütlerine göre PB veya OKB tanısı konmuş ve halen remisyonda olan 20 PB, 20 OKB hastası ile kontrol grubunu oluşturan 20 sağlıklı kişi olmak üzere, toplam 60 kişi dahil edilmiştir. Hasta gruplarına yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-I/CV) uygulanarak PB ve OKB tanıları ve kontrol grubuna SCID-I/NP uygulanarak ruhsal açıdan sağlıklı oldukları doğrulanmıştır. Remisyon durumlarının teyit edilmesi amacıyla da her iki hasta grubuna Hamilton depresyon (HAM-D) ve Hamilton anksiyete (HAM-A) ölçekleri, PB hasta grubuna Panik Agorafobi ölçeği (PAÖ), OKB hasta grubuna Yale-Brown Obsesif Kompulsif Bozukluk ölçeği (Y-BOCS) uygulanmıştırÇalışmaya alınan kişilerin tümüne baskın affektif mizacın değerlendirilmesi için TEMPS-A (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire), mizaç, karakter özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla da TCI (Temperament and Character Inventory) uygulanmıştırPB ve OKB grubu ile kontrol grubunun affektif mizaç puanlarının ortalamaları karşılaştırıldığında, depresif mizaç, irritabl mizaç, anksiyöz mizaç ve siklotimik mizaç puanları PB ve OKB grubunda kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek saptanmıştır. PB ve OKB hastalarında depresif, irritabl ve anksiyöz mizaçların yanısıra siklotimik mizaç özelliklerinin de ön planda olması bu hastaların bipolar spektrum (özellikle bipolar II bozukluk) açısından değerlendirilmesi gerektiğini düşündüren önemli bir bulgu olarak görünmektedir. Mizaç boyutları olarak, PB hasta grubunun yenilik arayışı alt grubu olan YA3 (savurganlık) puan ortalamaları ve toplam zarardan kaçınma (ZK) puan ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Karakter boyutları olarak, PB hasta grubunun kendini yönetme (KY) alt grubu olan KY2 (amaçlılık) puan ortalamaları, OKB hasta grubuna göre, KY3 (beceriklilik) puan ortalamaları da OKB ve kontrol gruplarına göre anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. İşbirliği yapma (İY) alt grubu olan İY2 (empati duyma) puan ortalamaları PB grubunda, OKB grubuna göre anlamlı şekilde düşük, İY5 (erdemlilik) puan ortalamaları OKB grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Bu bulguların, özellikle de PB için mevcut olan literatür bilgileriyle uyumlu olması önemlidirSonuç olarak; bu çalışma baskın affektif mizacın ve mizaç, karakter özelliklerinin değerlendirilmesinin, anksiyete bozukluklarında en uygun tedavinin düzenlenebilmesi ve tedavi sonucunun kestirebilmesi açısından önemli olduğuna vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate sociodemographic data, clinical features, affective temperaments and the psychometric properties of temperament-character in patients with panic disorder and obsessive-compulsive disorder compared to healthy controlsThis study was conducted at the Outpatient Clinic in the Department of Psychiatry of Maltepe University Hospital between February-May 2009. Twenty patients with panic disorder, 20 patients with obsessive-compulsive disorder whose diagnoses were made by DSM-IV and 20 healthy controls were included in this study. All the patients and healthy controls were selected randomly and applied SCID-I/CV to confirm their psychiatric diagnoses and SCID-I/NP to confirm that they have no psychiatric diagnoses, respectively. Moreover, Hamilton Depression Scale and Hamilton Anxiety Scale, Panic Agarophobia Scale and Yale-Brown Obsessive-Compulsive Disorder Scale were given to the all of the groups to show their remissionsAffective temperaments and the properties of temperament-character were measured by TEMPS-A (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire) and TCI (Temperament and Character Inventory), respectively in both the patient groups and the control groupIn comparision of the mean scores of affective temperaments between the patients with panic disorder and obsessive-compulsive disorder, the scores of the depressive, irritable, cyclothymic and anxious factors were significantly higher in the patient groups than the control group. It might be postulated that the patients with panic disorder and obsessive-compulsive disorder can be considered in bipolar spectrum disorder (especially bipolar II disorder) because of the elevated cyclothymic factorsIn the patients with panic disorder, the mean scores of the extravagance (NS3) subscale of novelty seeking (NS) trait and harm avoidance (HA) trait were significantly higher compared to the scores of healthy controls as temperament traits. On the other hand, as character traits the mean scores of purposeful (SD2) subscale of self-directedness (SD) trait was significantly lower in the patients with panic disorder compared to the patients with obsessive-compulsive disorder and the mean scores of resourcefulness (SD3) subscale of self-directedness trait was significantly lower in the patients with panic disorder compared to the patients with obsessive-compulsive disorder and the healthy controls. Whereas the mean scores of empaty (C2) subscale of cooperativeness (C) trait was significantly lower in the patients with panic disorder compared to the patients with obsessive-compulsive disorder, the mean scores of pure-hearted conscience (C5) subscale of cooperativeness trait was significantly higher in patients with obsessive-compulsive disorder than the healthy controls. The all of these findings were consistent with the previous literatures especially for panic disorderIn conclusion, this study emphasizes that the evaluation of affective temperaments and the psychometric properties of temperament-character is very important in the decision of the best treatment and the prediction of treatment outcome in anxiety disorders.