Sismik verilerde tanjant hiperbolik süzgeçler ile gürültü bastırılması
Noise suppression in selismic data by tangent hyperbolic filters
  1. Tez No: 22983
  2. Yazar: AYHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUĞRUL BAŞOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SİSMİK VERİLERDE TANJANT HİPERBOLİK SÜZGEÇLER İLE GÜRÜLTÜ BASTIRILMASI Ayhan ÖZKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. A. Tuğrul BAŞOKUR 1992, Sayfa : 79 Jüri : Doç.Dr.A.T.Başokur Prof.Dr. T. Kay ıran Prof.Dr. A. Keçeli Fourier dönüşümünün ölçekleme ve kayma özellikleri kullanılarak, belirlenen kesme frekansına kaydırılmış iki adet tanjant hiperbolik fonksiyonunun farkı ile frekans bölgesinde alçak geçişli süzgeç oluşturulmuş ve zaman bölgesinde süzgeç fonksiyonu analitik olarak elde edilmiştir. Benzer şekilde, belirlenen iki frekans noktalarına kaydırılan dört adet tanjant hiperbolik fonksiyonunun toplanmasıyla oluşan band geçişli süzgeç analitik olarak bulunmuştur. Zaman ortamı karşılıkları Fourier dönüşümü özelliklerinden yararlanılarak elde edilmiştir. Tanjant hiperbolik süzgeçlerin kesme frekansları bölgesindeki eğimleri isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. Eğim parametresi, alçak kesme frekanslarında ve yüksek kesme frekanslarında farklı olabilir. Tanjant hiperbolik süzgeçleri denemek amacıyla yapay ve gerçek arazi verileri üzerinde uygulamalar yapılmış ve sonuçları tartışılmıştır. Analitik olarak verilen bu süzgeçler frekans ortamında yada zaman ortamında uygulanabilirler. ANAHTAR KELİMELER : Süzge'ç, tanjant hiperbolik^fonksiyonu, Fourier dönüşümü.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT MASTERS THESIS NOISE SUPPRESSION IN SEISMIC DATA BY TANGENT HYPERBOLIC FILTERS Ayhan ÖZKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr.A.T.BAŞOKUR 1992, Page : 79 Jury : Assoc. Prof.Dr.A.T.Başokur Prof. Dr. T. Kay a ran Prof.Dr. A. Keçeli Using the scaling and shifting theorems of the Fourier Transforms, a low-pass filter was designed in the frequency domain by shifting two tangent hyperbolic functions to the desired cut-off frequency and the corresponding filter function in the time domain was specified analytically. Also a band pass filter was designed in the frequency domain in a similar manner by using four tangent hyperbolic functions and two cut-off frequencies. Time domain responce of the same filter was specified again analytically by using Fourier Transformation theorems. The slopes at the cut-off regions of the“Tangent Hyperbolic Filters”may be adjusted by changing the slope parameter and the slopes at the low and high cut-off frequencies may be chosen independently from each other. Tangent Hyperbolic Filter was tested on the synthetic and real data examples, and the results were discussed. These analytical filters may be designed and applied in either time or frequency domains succesfuly. KEY WORDS : Filter, tangent hyperbolic function, Fourier transform.