Çürüksu sulamasında su kalitesinin ortaya çıkardığı sorunlar
Problems created by irrigation water quality of the Çürüksu irrigation network
- Tez No: 22984
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN KODAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇÜRÜKSU SULAMASINDA SU KALİTESİNİN ORTAYA ÇIKARDIĞI SORUNLAR Necdet DAĞDELEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Süleyman KODAL 1992, Sayfa: 136 Jüri: Doç. Dr. Süleyman KODAL : Prof. Dr. Mehmet APAN : Doç. Dr. Zeki ERÖZEL Bu çalışmada, Denizli İli Çürüksu Sağ Sahil Sulama sahasında yer alan bikarbonatlı suların, sulama tesisleri üzerinde biriktirdiği tortu miktarının azaltılması için ana kanal üzerine inşa edilen kaskat ve çökeltim havuzu yapısının etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla sulama mevsimi içerisinde kaskat ve çökeltim havuzu yapısından ve sulama kanallarından çeşitli tarihlerde su örnekleri alınmış ve sulama mevsimi sonunda tortu yükseklikleri ölçülmüştür. Çalışma sonucunda, kanaletli sistemde ana kanal üzerinde kaskat yapısından uzaklaştıkça sudaki bi karbonat miktarının azaldığı, kaskat yapısında yaklaşım kanalı girişinden uzaklaştıkça sudaki serbest karbondiok sit ve bikarbonat miktarının önemli düzeyde azaldığı, yapılan kireç uygulamasının kaskat yapısında serbest karbondioksit havalanmasını artırdığı, üst ana kanalda 1991 yılında 8. km' den sonra tortu birikimi görüldüğü, kaskat yapısında 3. basamaktan sonra tortu birikiminin başladığı ve çökeltim havuzuna kadar artan miktarlarda tortu biriktiği, kaskat yapısının serbest karbondioksit havalandırması açısından etkin olarak çalıştığı tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sertlik, sert su, sularda kalsiyum kar bonat, kalsiyum karbonat çökelmesi, kaskat yapısı, havalandırma, kaskatta havalandırma, serbest karbondioksit, yeraltısuyu kalitesi, çökeltili kaynak lar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis PROBLEMS CREATED BY IRRIGATION WATER QUALITY AT THE ÇÜRÜKSU IRRIGATION NETWORK Necdet DAĞDELEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Süleyman KODAL 1992, Page: 136 Jury: Assoc. Prof.Dr. Süleyman KODAL : Prof.Dr. Mehmet APAN : Assoc. Prof.Dr. Zeki ERÖZEL In this study, the effectiveness of cascade and sedimentation pond cascade construction on the main canal, constructed in order to reduce the amount of sediment that irrigation water with bicarbonate, accumalates on irrigation system, was investigated in Deniz li-çürüksu Right Side Irrigation Area. For this purpose at the different dates throughout the irrigation season, irrigation water samples were taken from the points on the cascade construction and on irrigation canals, and the height of sediment were measured on that points. The results obtained on this study can be summarized as fallows: a- The amount of bicarbonate in the water decreased as the distance from the cascade construction increased among the main canal, b- At the cascade contruc- tion the free carbondioxide and bicarbonate in the water decreased at a significant level as the distance from the beginning of the cascade construction increased, c- The calcium cairbonate application increased the aeration of the free carbondioxide at the cascade construction, d- The sediment accumalation was observed after the 8 th km of the upper main canal in 1991, e- At the cascade construc tion, sediment accumulation wasn't observed till the 3 rd cascade and the sediment accumaliton increased from the 3 rd cascade to the sedimentation pond, f- The cascade construction worked successfully from the viewpoint of the aeration of free carbondioxide. KEY WORDS: Hardness, hard water, calcium carbonate in the water, calcium carbonate precipitation, cascade construction, aeration, free carbon dioxide, graund water quality, precipitated sources.