Romatoid Artritli hastalarda Karbonik Anhidaz otoantikorları ile antioksidan enzimler arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationships between Carbonic Anhydrase autoantibodies and antioxidant enzymes in patients with Rheumatoid Arthritis
- Tez No: 229858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Romatoid artrit, periferik eklemlerde nonspesifik ve genellikle simetrik inflamasyon şeklinde kendini gösteren kronik inflamatuar bir hastalıktır. RA'nın kesin patolojisi bilinmemekle beraber ROS'un patolojide etkili olduğunu gösteren birçok çalışma vardır. Eritrositlerde artan oksidatif stresin CA II'ye karşı otoantikor oluşumunu tetiklediği gösterilmiştir. Bu çalışmada romatoid artritli hastaların eritrositlerinde oksidan-antioksidan durumla CA otoantikorları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.32'şer kişiden oluşan (yaş ortalaması 49,25±12,8; 7 erkek/25 bayan) hasta ve (yaş ortalaması 46,5±10,4 8 erkek/24 bayan) kontrol grubu oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic inflamatory disease characterized by nonspecific and usually symmetric inflammation in periferic joints. Although the pathophysiological basis of RA is not yet fully understood, some investigations have been shown that ROS have implicated in its pathogenesis. It was shown that increased oxidative stress in erythrocytes triggers autoantibodies formation against CA II. In this study it was aimed to investigate the relationship between CA autoantibodies and oxidant-antioxidant status in the erythrocytes of patients with RA.The study group was included 32 patients with rheumatoid arthritis (mean age 49,25±12,8; 7 male/25 female), and 32 healthy subjects (mean age 46,5±10,4 8 male/24 female).