Fındık tüketiminin hiperkolesterolemik şahısların eritrosit membranı lipid ve protein oksidasyonuna etkisi
The effects of hazelnut consumption on erythrocyte membrane lipid and protein oxidation in hypercholesterolemic indivuduals
  1. Tez No: 229859
  2. Yazar: GÖKÇE OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fındık (Corylus avellana L.), yüksek miktardaki tekli doymamış yağ asidi (oleik asit) ve E vitamini içeriği nedeni ile kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir.Eritrosit membranı lipid peroksidasyonu ve protein oksidasyonunu belirlemek amacıyla 15 hiperkolesterolemik birey çalışmaya dahil dahil edildi ve dört kez kanları alındı; hipokolesterolemik diyet öncesi (0. gün), hipokolesterolemik diyet sonrası (30.gün), 60.gün) hipokolesterolemik diyet + Fındık tüketimi sonrası (60. gün) ve son olarak hipokolesterolemik diyet sonrası (90.gün). İşlenmemiş fındık tüketimi, günlük enerji ihtiyaçlarının % 20'sine karşılık gelmekte idi.Diyetin etkisi ile serumda aterojenik lipid parametreleri anlamlı düşük bulundu. Eritrosit membranlarında, 60. günde 0.
Özet (Çeviri)
Hazelnut (Corylus avellana L.) has a protective effect on cardiovascular disease because of its high content of monounsaturated fatty acid (oleic acid ) and vitamin E.In the present study, 15 hypercholesterolemic individuals were included to determine erythrocyte membrane lipid peroxidation and protein oxidation and their bloods were taken four times; before hipocholesterolemic diet (0th day), after hipocholesterolemic diet (30th day), after hipocholesterolemic diet with hazelnut consumption (60th day), and finally after hipocholesterolemic diet (90th day). Natural hazelnut diet corresponded to 20 % of their dairy energy.The atherogenic lipid parameters were found significantly decreased as a result of diet.