Romatoid artritli hastalarda karpal tünel sendromunun el fonksiyonları üzerine etkisi
Carpal tunnel syndrome assesment of effect on hand functions in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 229897
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: RA'lı hastalarda eklenen KTS'nin el fonksiyonları üzerine etkisini araştırmaktı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran romatoid artritli 112 hasta alındı. Hastalara KTS tanısı için elektrofizyolojik inceleme yapıldı. El kavrama gücü, parmak ucu ve lateral kavrama gücü manuel dinamometre ile ölçüldü. DES ile el fonksiyonları, RAAD skalası ile eklem hasarı ve deformiteler değerlendirildi. Radyolojik hasar için RA için spesifik Modifiye Sharp metodu kullanıldı. Günlük yaşam aktivitelerini değerlendirmek için HAQ sorgulaması kullanıldı. KTS'ye, yönelik semptom ve el fonksiyonları için geliştirilmiş Boston skalası kullanıldı.Bulgular: Çalışmamızda DES ortalaması KTS olmayan hastalarda 11,24±14.80, KTS olan hastalarda 21,32±21,25 olarak tespit edildi ve iki grup arasında anlamlı fark olduğu belirlendi (P0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to investigate effect of hand functions for carpal tunnel syndrome in rheumatoid arthritis (RA) patients.Materials and methods: The study included Selçuk University Meram Medical Faculty Physical Medicine and Rehabilitation Department outpatient Clinic 112 Rheumatoid Arthritis patient. Neurophysiological studies were performed for CTS diagnosis all patient. Grip strength, pinch and lateral strength was evaluated by manuel dynamometer. Hand functions evalated Duruöz Hand Index(DHI) questionnaire, articular damage and deformities evaluated Rheumatoid Arthritis Articular Damage(RAAD) score. The radiographic damage specific for RA was used to assess by modified Sharp method. Daily life activities asssesed HAQ method. Boston scale was used carpal tunnel syndrome (CTS) for the development of symptoms and hand function.Results: Our study in patients without CTS average DHI values was 11,24±14.80, in patients with CTS average DHI was 21,32±21,25. Average DHI was significant different patient with CTS(P0,05).