Çocuk hematoloji kliniğinde tanı alan idiyopatik trombositopenik purpuralı hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with idiopathic thrombocytopenic purpura who were diagnosed in the hematology clinic
  1. Tez No: 229896
  2. Yazar: MİNE KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN UÇAR ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: İmmün trombositopenik purpura çocukluk çağının en sık görülen akkiz kanama bozukluğudur. Genelde iyi prognozlu ve spontan remisyon oranları yüksektir. Ancak ciddi organ kanamaları ve kronikleşme riski nedeni ile önemlidir. Çalışmamızda kliniğimizde takip edilen hastaların genel özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştırGereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2000-2008 yılları arasında tanı alan ve takip süresi altı ayı doldurmuş hastalar değerlendirmeye alındıBulgular ve sonuç: Bu çalışmada toplam 184 vaka değerlendirmeye alındı. Olgularda K/E:1, en sık görüldüğü yaş grubu 1-10 yaştı. Mevsimsel değişiklik saptanmazken akut İTP'li hastalarda geçirilmiş enfeksiyon öyküsü %49, kronik İTP'li hastalarda %17,9 du. En sık üst solunum yolu enfeksiyonu öyküsü mevcuttu (%67). Semptomların dağılımı açısından gruplar arasında fark saptanmadı. Başvuru yaş ve trombosit sayısı akut grupta belirgin düşüktü. Akut İTP'li hastaların % 63'ünün başvuru trombosit sayısı
Özet (Çeviri)
Objective: Immune thrombocytopenic purpura is the most common seen acquired bleeding disorder of the childhood. Usually the prognosis is good and the ratio of spontaneous remission is high. But, because of the serious organ bleeding and the risk of inveteracy the disease is important. The aim of our study is to determine the general features of the patients that were followed up in clinicMaterial and methods: The patients who were diagnosed between 2000-2008 years and those followed up periods were higher than 6 months were evaluatedFindings and results: In this study 184 patients were evaluated. The male/female ratio was 1 and the most commonly seen age group was 1-10 years old. There was not any difference between seasons, the ratio of having an illness in the patients with acute ITP was 49% while that was 17,9 % in the patients with chronic ITP. The most common history was the upper airway infections (67 %) in the patients. Any difference was not determinated between the groups about the disturbances of symptoms. Admitted age and platelet count were statistically low in acute group. The platelet count was