Ön çapraz bağ operasyonundan önce ve sonra kalça,diz,ayak bileği kas güçleri ve propriosepsiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of muscle strenght in hip,knee,ankle joints and proprioception before and after anterior cruciate ligament reconstruction.
  1. Tez No: 229898
  2. Yazar: BANU ORDAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmaya Aralık 2007- Ekim 2008 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji servisinde ön çapraz bağ yırtığı tanısı konulan 20 erkek hasta alındı. Hastalara Ortopedi ve Travmatoloji servisinde otolog hamstring tendon kullanılmak üzere artroskopik teknik ile ÖÇB rekonstrüksiyonu yapıldı. Hastaların sağlam ekstremitesi internal grup, 16 sağlıklı kontrol ise eksternal grup olarak alındıSoftware destekli izokinetik test ve egzersiz sistemi (Biodex System 3 Pro, ABD) kullanılarak yaralanan taraf ve karşı sağlam taraf diz, kalça, ayak bileği ekstansör ve fleksörlerin, maksimum pik tork (PT)'u ve diz propriosepsiyonu, operasyondan önce ve operasyondan 6 ay sonra ölçüldü. Hastalara 6 aylık rehabilitasyon programı uygulandı. Hastalara ve kontrol grubuna 60 ? /sn ve 120 ? /sn hızlarda, her bir hızda 3'er maksimal konsantrik- konsantrik izokinetik fleksiyon ve ekstansiyon hareketi yaptırıldı. Hastaların fonksiyonel durumu Lysholm ve Modifiye Cincinati skalaları ile değerlendirildiHastalarda ÖÇBY'lı tarafta preoperatif propriosepsiyon kaybı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we took 20 male patients who diagnosed with ACL rupture in Selçuk university Meram faculty Orthopedia and traumatology department between december 2007-october 2008. All patients underwent reconstrictive ACL surgery by using otolog hamstring tendons with arthroscopic technique. Contralateral healthy extremity of the patients were accepted as internal control also 16 healthy subject were taken as external controlA software package-supported isokinetic test and exercise system (Biodex System 3Pro, USA) was used to measure maximal muscle strength of hip, knee, ankle?s flexors and extensors and knee proprioception at preoperative phase and after 6 months postoperatively. We measured maximal muscle strength of these muscle groups at velocities of 60º/sec and 120º/sec by three maximal isokinetic flexion and extension movement. The functional capacities of all patients were evaluation by Lysholm and modified Cincinati scores. All of these measurament performed preoperatively and 6 months after postopertivelyWe determined proprioception deficit preoperative in extremity with ACL deficit (p-0.00).