Yem olarak kullanılan baklagil tohumlarının üreaz aktiviteleri üzerine araştırmalar
Studies on urease activities of leguminose seeds which are used as feeds
  1. Tez No: 22990
  2. Yazar: NADİDE HÜLYA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ A. AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi YEM OLARAK KULLANILAN BAKLAGİL TOHUMLARININ ÖREAZ AKTİVİTELERÎ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Nadide Hülya OZDEMIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr A.Remzi AKYILDIZ 1992, Sayfa: Jüri : Prof*Dr.A*Remzi AKYILDIZ Jüri : Prof.Br»Kamil DOĞAM Jüri : Do ç#Dr. Sakine YALÇIN Türkiye'de yem olarak kullanılan baklagil tohumlarından 3 çeşit soya, 2 çeşit mercimek, 3 çeşit nohut, 3 çeşit fiğ ve 8 çeşit burçak'ta ham besin maddeleri, suda çözülebilen protein, proteinin çözülme derecesi veIV üreaz aktivitesi analizleri yapılmıştır. Soya numunele rinde proteinin çözülme derecesi % 56.44-58.09, mercimek numunelerimizde % 44.39-55.73, fiğ numunelerimizde % 33.07-38.56, nohut numunelerimizde % 49.25-53.60, burçak numunelerimizde % 55.74-67.31 olarak bulun muştur. Üreaz aktivitesi açısından çiğ soya tohumu örneklerimizin yüksek olduğu (2.98-3.1 mgN/g/dk.) ve bu nedenle geviş getirenlerin üreli rasyonlarında kullanılacak olduğunda dikkat edilmesi gerektiği, mercimek numunelerimizde (0.52-0.54 mgN/g/dk.) ve fiğ numunelerimizde (0.50-0.52 mgN/g/dk.) çok yüksek olmamakla beraber azımsanmayacak düzeyde olduğundan bunlarda üreli rasyonlarda kullanılırken dikkat edilmesi gerektiği; nohut örneklerimizde (0.45-0.47 mgN/g/dk.) ve burçak örneklerimizde (0.22-0.28 mgN/g/dk.) bulunan üreaz aktiviteleri düşükçe olduğundan üreli rasyonlarda kullanılmalarının büyük sakınca yaratmayacağı anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Soya, Mercimek, Nohut, Fiğ, Burçak^ Proteinin Çözülebilirliği, Üreaz aktivitesi.
Özet (Çeviri)
ABTRACT Masters Thesis STUDIES ON UREASE ACTIVITIES OF LEGUMINOSE SEEDS WHICH ARE USED AS FEEDS Nadide Hülya OZDEMIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof.Dr, A- Remzi AKYILDIZ Jury : Prof.Dr.A-Remzi AKYILDIZ Jury : Prof.Dr. Kâmil DOĞAN JurV ?: Assoc. Prof.Dr. Sakine Yalçın 3 samples of soybean, 2 samples of lentil, 3 samples of chick pea, 3 samples of vetch and 8 samples of bitter vetch are analysed for the contents of nutrients, protein solubility and urease activity.VI Protein solubility for soybean samples was 56.44-58.09 % for lentil was 44.39-55.73 %, for vetch was 33.07-38.56 %, for chick pea was 49.25-53.60 %, for bitter vetch was 55.74-67.31 X. Urease activities (UA) in soybean samples were found 2.98-3.01 mgN/g/min. which are high for these samples to be used in ruminant rations with urea, there fore some measures must be taken. UA in lentil samples were 0.52-0.54 mgN/g/min. and in vetch samples were 0.50-0.52 mgN/g/min. which are found to be moderate amount of activity. Therefore the use of these samples with urea in rations should be limited. UA in chick pea samples were 0.45-0.47 mgN/g/min. and in bitter wetch samples were 0.22-0.28 mgN/g/min. which are below of recommended standard levels. Therefore they can be used in rations with urea safely. KEY WORDS: Soybean, lentil, chick pea, vetch, bitter vetch, protein solubility, urease activity.