Elma suyu konsantresi üretiminde patulin miktarını kontrolde aktif kömür uygulaması üzerinde araştırmalar
Use of activated charcoal for the control of patılin during the apple juice concentrate production
- Tez No: 22991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT ARTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET YÜKSEK LiSANS TEZ l ELHA SUYU KONSANTRESİ ÜRETiMiNDE PATULIN MİKTARINI KONTROLDE AKTîF KÖMÜR UYGULAMASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Nal an SAĞLAM Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabil im Dala Danışman: Doç-Dr-Nevzat ARTIK İ992, 80 Sayfa Jüri: Doç-Dr.Nevzat ARTIK : Prof.Dr.Aziz EKŞi ı Yrd.Dut.Dr. Levent BAY J NülRLI Bu araktı rinada meyve suyu endüstrisinin bilinen3 farkla, tesisinden 15 halta süreyle sağlanan elma suyu konsantresi örnekleri. (ESK) bir mikotoksin olan patulin acısındanincelenmiş ve patulin miktarının aktif kömürle azaltılmaolanakları ir delenmistir. Aktif kömür olarak Erblösh (Almanya) firmasındansaklanan i adet toz ve 2 adet tjranül (Granukol Fa ve GranukulBi kodlu) aktif kömür örneği denenmiştir.- i i i - Araştırmada materyal olarak kullanılan elma suyu konsantre ve aktif kömür örneklerinde fiziksel ve kimyasal analizler ile bileşim unsurları belirlenmiştir. ESK örneklerinde patulin tayini, çift yönlü ince tabaka kromotgrafi
Özet (Çeviri)
iv - ABSTRACT Masters Thesis USE OF ACTIVATED CHARCOAL FOR THE CONTROL OF PATULIN DURING THE APPLE JUICE CO?4CENTRATE PRODUCTION Nal an SAĞLAM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor: Assoc. Prof.Dr -Nevzat ARTIK 1992, 80 pages Jury : Assoc. Prof. Dr. Nevzat ARTIK s Prof. Dr. Aziz EKSî : Ass4:. Prof. Dr. Levent BAYINDÎRLI In this research, apple jujce concairate (AJC) obtained from 3 different famous factory in fruit, juice industry for 15 weeks were searched with respect to patulin which is a mycutoxin examined the activated charcoal reduction possibilities of the pa tul m. As ân activated charcoal, activated charcoal samples uf J dust and 2 granule (Granucal Fa and Granucal Bi codes) obtained from Erblosh (Germany) company were examined.- 11 - ÖZET yüksek lisans tezi elma suyu konsantresi üretiminde patulin miktarını kontrolde aktîf kömür uygulaması üzerinde araştırmalar Nal an SAĞLAM Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabi i im Dala Danışman: Doç.Dr.Nevzat ARTIK İ992, 80 Sayfa Jüri: Dot -Dr.Nevzat ARTIK : Prof.Dr. Aziz EKSl : Yr d. Dut. Dr. Levent BAYJND1RL1 Bu araştırmada meyve suyu endüstr isinin bilinen 3 farklı tesisinden 15 hafta süreyle sağlanan elma suyu konsantresi örnekleri (ESK> bir mikotoksin olan patulin acısından incelenmiş ve patulin miktarının aktif kömürle azaltılma olanakları irdelenmişti r. Aktif kömür olarak Erblösh (Almanya) firmasından saQl anan i adet to2 ve 2 adet uranül (Granukol Fa ve Granukul Bi kodlu) aktif kömür örneği denenmiştir.