Primer monosemptomatik enürezis noktürna tedavisinde Tolterodin'in etkinliği
The effectiveness of tolterodine in primary monosymptomatic enuresis nocturna
- Tez No: 229909
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Monosemptomatik primer enürezis noktürnalı 38 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalarda fiziki ve labaratuar incelemeler sonucunda, organik patolojiler ekarte edilerek tedavi öncesi ürodinamik ve klinik değerlendirme yapıldı. Tüm hastalara 3 ay süresince, 2 mg/gün oral tolterodin tedavisi verildi. 3 aylık tedavi sonrası tekrar ürodinamik ve klinik değerlendirme yapıldı.Tedavi öncesi ürodinamik değerlendirmede instabil mesane (mesane kapasitesi düşüklüğü ve / veya detrüsör instabilitesi) tespit edilen 30 hastanın (%79), tedavi sonrası ürodinamik değerlendirmesinde 15 hastaya (%40) gerilediği görüldü.Tedavi öncesi (mesane kapasitesi düşüklüğü ile olabilen) detrüsör instabilitesi saptanan 22 hastanın (%58), tedavi sonrasında 7 hastaya (%18) gerilediği görüldü. Bu 22 hastanın 17'sinde (%77) klinik olarak anlamlı yanıt alındı.Tedavi öncesi (detrüsör instabilitesi ile olabilen) düşük mesane kapasitesi saptanan 26 hastanın (%68), tedavi sonrası 10 hastaya (%26) gerilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
We included 38 patients with monosymptomatic primary enuresis nocturna in this study. After physical and laboratory investigations, we excluded organic pathology. Before treatment we evaluated the patients urodynamical and clinical.Two mg/kg tolterodin p.o. was administered to each patient during three months. After this treatment we evaluated the patients urodynamical and clinical. Before tolterodin treatment 30 patients (79%) have unstable bladder (low bladder capacity or detrüsör instability). After treatment 15 patients (40%) have unstable bladder. Before treatment 22 patients (58%) have detrüsör instability (which can be with low bladder capacity). After treatment 7 patients (18%) have detrüsör instability. 17 (77%) of this 22 patients have clinically significant result. Before treatment 26 patients (68%) have low bladder capacity (which can be with detrüsör instability). After treatment 10 patients (26%) have low bladder capacity. 21 (81%) of this 26 patients have clinically significant result. Before treatment 8 (21%) patients have low bladder capacity but after tolterodin administration only 1 (2,6%) patient has low bladder capacity.