Centaurea depressa Bieb.'in sekonder metabolitlerinin araştırılması
Investigation on secondary metabolites of Centaurea depressa Bieb.
- Tez No: 229954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN KARAALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Centaurea L. (Asteraceae) cinsi, Türkiye florasında % 61.6'sı endemik olmak üzere, 178 taksonla temsil edilmektedir. Centaurea türleri, halk arasında tıbbi olarak çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Centaurea türleri üzerinde yapılan fitokimyasal araştırmalar, genellikle seskiterpen laktonların, flavonoitlerin ve lignan glikozitlerinin izolasyonu ile sonuçlanmıştır.Bu çalışmada, Denizli Honaz Dağı, 1032 m'den toplanan C. depressa Bieb.'in kurutulmuş ve öğütülmüş toprak üstü kısımlarından, n-hekzan, CHCl3 ve MeOH ekstreleri hazırlanmıştır. MeOH ekstresi üzerinde çeşitli kromatografik yöntemler (AKK, İTK) kullanılarak fraksiyonlama ve izolasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak, ülkemiz tıbbi bitkilerinden olan C. depressa'dan iki flavon bileşiği (apigenin ve luteolin) ile bir fitosterol (b-sitosterol-3-O-b-D-glukopiranozit) izole edilmiştir. Saf maddelerin yapıları spektroskopik yöntemler (1H ve 13C NMR) kullanılarak aydınlatılmıştır. Ayrıca bitkide bir fenilpropanoit glikoziti (siringin) ile bir fenolik asit (klorojenik asit) bulunduğu çeşitli İTK yöntemleri ve standart bileşikler kullanılarak saptanmıştır.Apigenin, luteolin, b-sitosterol-3-O-b-D-glukopiranozit, siringin ve klorojenik asit, C. depressa'da tarafımızdan ilk kez rapor edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The genus Centaurea L. (Asteraceae) is represented by 178 taxa in the flora of Turkey, 61.6 % which are endemic. Centaurea species are used traditionally as medicine for various purposes. Phytochemical investigations on Centaurea species have generally resulted in isolation of sesquiterpene lactones, flavonoids and lignan glucosides.In this study, n-hexane, CHCl3 ve MeOH extracts were prepared from dried and powdered aerial parts of C. depressa Bieb. collected from Denizli, Honaz Mountain, (1032 m). Fractionation and isolation procedures were performed on MeOH extract of the plant by using several chromatographical methods (OCC, TLC).As a result, 2 flavone compounds (apigenin and luteolin) together with a phytosterol (b-sitosterol-3-O-b-D-glucopyranoside) were isolated. Structure elucidation of the pure compounds were carried out by using spectroscopic methods (1H and 13C NMR). Furthermore, a phenylpropanoid glycoside (syringin) and a phenolic acid (chlorogenic acid) were identified by using several TLC techniques and standart compounds.Apigenin, luteolin, b-sitosterol-3-O-b-D-glucopyranoside, syringin and chlorogenic acid are reported for the first time in C. depressa by our work.