Sistemik Arteryel Hipertansiyonu Olan Hastalarda Sol Ventrikül Doku Doppler Değerleri ile Aortun Elastik Özelliklerinin Karşılaştırılması
The Comparison of Left Ventricular Tissue Doppler Imaging Values and Elastic Properties of the Aorta in Patients with Systemic Arterial Hypertension
  1. Tez No: 229992
  2. Yazar: HÜSEYİN EDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ AKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Sistemik arteryel hipertansiyon (SAH) kan basıncının sistolik ?140 mmHg, diyastolik ?90 mmHg olması olarak tanımlanır. SAH ateroskleroz için bir risk faktörü olup aynı zamanda kalp, göz, beyin, böbrek ve vasküler yapılar üzerinde hedef organ hasarı yaparak önemli morbidite ve mortaliteye yol açmaktadır. Yüksek riskli hipertansif hastaların saptanması ve tedavisi önemlidir. Hipertansif hastalarda aortik sertlik indeksinin arttığı ve aortik distensibilitenin azaldığı bilinmekte ve bunun kardiyovasküler olay öngördürücüsü olduğu bilinmektedir. Biz bu çalışmada SAH'u olan hastalarda sol ventrikül doku Doppler görüntüleme (DDG) ve standart akım Doppler PW ile ölçülen diyastolik fonksiyonları ile aortun elastik özelliklerini (aortik sertlik indeksi ve aortik distensibilite) arasındaki ilişkiyi saptamayı hedefledik.Materyal-Metot: Çalışmaya 18 ile 55 yaş arası izole SAH tanısı almış ek hastalığı olmayan 50 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri elde edildikten sonra standart ekokardiyografi incelemesi yapılarak sol ventrikül diyastol sonu (SVDSÇ) ve sistol sonu (SVSSÇ) çapları, diyastolik arka duvar (ADd) ve interventriküler septum (IVSd) kalınlığı, E-IVS mesafesi, sol atriyum (LA) ve sağ ventrikül (RV) çapları, fraksiyonel kısalma (FS), sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF), sol ventrikül kas kitle indeksi (LVMI), standart diyastolik parametrelerden mitral E, A dalga hızları, deselerasyon zamanı (DZ), E/A oranı, izovolumetrik relaksasyon zamanı (IVRT) ölçüldü. Ekokardiyografi yardımıyla kapak seviyesinin 3 cm ditaslinden aortun sistolik ve diyastolik çapları ve eş zamanlı kan basıncı ölçüldü. Aortik sertlik indeksi (ASİ) ve aortik distensibilite (AD) değerleri hesaplandı. DDG PW eko ile sol ventrikül lateral duvar bazal segmente ait DDG S, E' ve A' hızları, E'/A' oranı ölçüldü.Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 47± 7 yıl olup %72'si kadın idi. Hipertansiyon süresi ortalama 4.6±3.7 yıl olup %76'sı antihipertansif ilaç kullanmaktaydı. Ortalama LVMI değeri 90±19 gr/m² iken E/A oranı ortalama 1.09±0,33 idi. Hastaların %52'sinde E/A oranı
Özet (Çeviri)
Objective: Systemic arterial hypertension (SAH) is defined as blood pressure over than 140 mmHg in systolic, and/or ?90 mmHg in diastolic. SAH, besides being a risk factor for atherosclerosis, causes target organ demage to heart, eye, brain, kidney and vascular structures and carries a high mortality and morbidity. The detection and treatment of high risk hypertensive patient are important and also it is well known that aortic stiffness index is increased and aortic distensibility is decreased in patients with SAH and both of these situations are known as predictors of cardiovascular event. İn this study, we searched to detect the correlation between left ventricular diastolic function, measured by standart flow Doppler PW and tissue Doppler imaging (TDI), and elastic properties of the aorta (aortic stiffness index and aortic distensibility) in patients with SAH.Material-Methods: In the study, 50 patients with isolated SAH, age between 18 and 55 years, without any other disease are included. Left ventricular end diastolic (LVEDD) and systolic (LVESD) diameters, posterior (PWd) and interventricular septum (IVSd) thicknesses in diastole, E-IVS distance, left atrial (LA) and right ventricular (RV) diameters, fractional shortening (FS), left ventricular ejection fraction (LVEF), left ventricular mass index (LVMI), and standart diastolic function parameters mitral E, A velocities, deceleration (DT), E/A ratio, isovolumetric relaxation time (IVRT) were measured by applying standart echocardiographic examination for every patient. The systolic and diastolic diameters of the aorta were measured 3 cm distal to the aortic valve level using echocardiography, at the same time, arterial blood pressure were measured. Aortic stiffness index (ASI) and aortic distensibility (AD) values were calculated. With TDI PW echocardiography S, E?, A? velocities and E?/A? ratio of left ventricular lateral wall basal segment were obtained.Results: Mean age of patients were 47±7 years and 72% of them were female. Mean duration of hypertension was 4.6±3.7 years and 76% of patients were using antihypertensive drugs. Mean LVMI value was 90±19 cm/m², mean E/A ratio value was 1.03±0,33 and 52% of patients had E/A ratio of 1.0 and below. Mean ASI and AD values were found to be 3.02±0,55 and 3.93±2.14 mmHg/10³ accordingly. Left ventricular lateral wall basal segment mean DDG E? and A? values were found to be 9.16±2.35 and 8.80±2.48 cm/sn in accordance. Mean E?/A? ratio was 1,14±0,47 and 44% of patients had E?/A? ratio