Siztemik sklerozda kardiyak fonksiyonların ekokardiyografik bulguları ile serum adma düzeyleri arasındaki ilişki
The association between echocardiographic findings of cardiac functions and serum adma levels in sustemic sclerosis
  1. Tez No: 298951
  2. Yazar: İKNUR ŞEVİN BULUTTEKİN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. REMZİ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Sistemik skleroz (SSc), mikrovasküler tutulum ve derinin fibrozisi ile giden ve akciğer, böbrek, kalp gibi iç organları tutan bir bağ dokusu hastalığıdır. Kalp sık tutulum olan bir organ olup kötü prognoz ile ilişkilidir. Kalp tutulumu sonucunda perikardiyal efuzyon, supraventrikuler ve ventrikuler aritmiler, ileti sistemi defektleri, kapak problemleri, miyokard iskemisi, miyokard hipertrofisi ve kalp yetmezliği gelişebilir.Pulmoner arter hipertansiyonu (PAH) da sık görülen komplikasyonlarındandır. Kardiyopulmoner tutulumun erken tanısı uygun tedavinin düzenlenmesi ve hastalığın erken dönemlerinde gerekli önlemlerin alınması açısından önemlidir. Biz çalışmamızda SSc hastalarında noninvaziv biyokimyasal belirteçler ve doku doppler ekokardiyografik bulgular ile preklinik dönemde PAH' u, kalbin diastolik ve sistolik fonksiyonlarını değerlendirerek ve erken dönemde önlem alınmasına, tedavi düzenlenmesine olanak sağlanmasını amaçladık.Metod: Çalışmaya klinik olarak kalp tutulumu bulgusu olmayan 30 SSc hastası ve 30 kontrol dahil edildi. Tüm bireylerin sistolik fonksiyonları ; sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (Efsol), sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (Efsağ), sağ ventrikül miyokardiyal performans indeksi (RV-MPİ) ile diastolik fonksiyonları ise mitral kapak erken diastolik dalga ( MİT-E), mitral kapak geç diastolik dalga (MİT-A) , sol ventrikül lateral duvar doku doppler erken diastolik dalga (Tsol-Em), sol ventrikül lateral duvar doku doppler geç diastolik dalga (Tsol-Am), sağ ventrikül serbest duvarı doku doppler erken diastolik dalga (Tsağ-E), sağ ventrikül serbest duvarı doku doppler geç diastolik dalga(Tsağ-A) ile değerlendirildi. Pulmoner arteriyel sistolik basınç (PASB) ve pulmoner arteriyel ortalama basınçları ( PAOB) ölçüldü. Plazma asimetrik dimetilarjinin (ADMA) seviyeleri ölçülerek bunların kardiyak Doppler parametreleri ile ilişkisi değerlendirildi.Bulgular: Hasta ve kontrol grubu ekokardiyografi (EKO) parametreleri açısından karşılaştırıldığında Tsağ-Am, PASB, Efsağ , TsağE/TsağA değerleri açısından istatistiksel anlamlı fark vardı. ADMA düzeyleri hastalarda kontrollerden anlamlı olarak yüksekti.
Özet (Çeviri)
Purpose: SSc is a connective tissue disease that microvascular involvement leading to fibrosis with the skin, kidney,heart and internal organs. Heart is an organ which is most involved is associated with poor prognosis. Heart involvement is resulted with pericardial effusion, supraventricular and ventricular arrhythmias, conduction system defects, valve problems, myocardial ischemia, myocardial hypertrophy and heart failure may develop. PAH is a common complication.The early diagnosis of cardiopulmonary disease is important to take the necessary precautions. In our study, we aimed to provide at an early stage treatment of patients with SSc, by using non-invasive biochemical markers and tissue Doppler echocardiographic findings to identify preclinical period of PAH, the heart's diastolic and systolic dysfunction.Method: 30 SSc patients without clinical evidence of heart involvement, and 30 heathy subjects were included to the study. Systolic function of all subjects evaluated with left ventricular ejection fraction (Ef left), right ventricular ejection fraction (Ef right), right ventricular myocardial performance index (RV-MPI) and the diastolic function evaluated with mitral valve early diastolic wave (MIT-E), mitral valve late diastolic wave (MIT -A), left ventricular lateral wall tissue Doppler early diastolic wave (T left-Em), the lateral wall of the left ventricular tissue Doppler late diastolic wave (Tleft-Am), right ventricular free wall tissue Doppler early diastolic wave (Tright-E), right ventricular free wall tissue Doppler late diastolic wave (Tright-A) .Pulmonary arterial systolic pressure (PASP), and mean pulmonary arterial pressure (PAMP) were evaluated and plazma asymmetric dimetil arginin (ADMA) levels were measured and their associations with cardiac parameters were evaluated.Results: Echocardiographic parameters of the patients compared with controls and Tright-Am, PASP, EF right ,Tright E/TrightA values found significantly different. ADMA levels were significanty higher in patients than controls.