Psöriaziste subklinik sol ventrikül sistolik disfonksiyonu
Subclinical left ventricular systolic dysfunction in psoriasis
  1. Tez No: 341900
  2. Yazar: İREM KILINÇKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİK EMRE ALTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Psöriazis; multipl remisyon ve relapslarla karakterize, fizyopatolojisinde çevresel ve genetik faktörlerin rol oynadığı, kronik enflamatuvar bir cilt hastalığıdır. Psöriazisli olgularda hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi, ateroskleroz, miyokardiyal enfarktüs, sol ventrikül sistolik ve diyastolik disfonksiyonun artmış olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Artan kardiyovasküler morbidite ve mortalite nedeniyle psoriasisli bireylerin, ateroskleroz ve miyokardiyal disfonksiyon gelişimi açısından non invaziv testler ile incelenmesi; ileride oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmek anlamında önem taşımaktadır. Bu çalışmada psöriaziste iki boyutlu benek izlem ekokokardiyografisi kullanılarak subklinik sol ventrikül sistolik disfonksiyonunu incelenmiş ve olası sistolik disfonksiyonun hastalık ciddiyeti, hastalık süresi ve ateroskleroza olan yatkınlığı göstermede bir prediktör olarak kabul edilen nabız dalga hızı ile olan ilişkisini değerlendirilmiştir. Çalışmaya, kanıtlanmış aterosklerozu ve ateroskleroz açısından konvansiyonel risk faktörleri taşımayan, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu %55 ve üzerindeki kronik plak psoriasisi bulunan 18 hasta ile psöriazis ve başka sistemik hastalığı bulunmayan 18 sağlıklı gönüllü alındı. Vücut kitle indeksi 35?in üzerinde kanıtlanmış aterosklerozu, hipertansiyonu, diyabetes mellitusu, hiperlipidemisi ve psöriazis dışı sistemik hastalığı bulunan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Her iki grupta nabız dalga hızı ölçümü ile iki boyutlu, M-mod, Doppler ve doku doppler ekokardiyografileri yapıldı. İki boyutlu benek izlemeli ekokardiyografi ile sol ventrikül total global longitudinal (LTGS), sirkumferansiyal (SGS) ve radyal strain (RGS) parametreleri hesaplandı. Her iki grup, nabız dalga hızı ve sol ventrikül iki boyutlu, M-mod, Doppler ve doku doppler, total global longitudinal (LTGS), sirkumferansiyal (SGS) ve radyal strain (RGS) parametreleri ile sistolik ve diyastolik fonksiyonlar açısından karşılaştırıldı. Çalışmamızda her iki grubun demografik ve laboratuar verileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease characterized by multiple remissions and relapses, environmental and genetic factors play a role in the pathophysiology of this disease. Previous studies have shown that hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia, atherosclerosis, myocardial infarction, left ventricular systolic and diastolic dysfunction have increased rate in patients who have psoriasis. Due to the increased risk of cardiovascular morbidity and mortality in individuals who have psoriasis, examination of atherosclerosis and myocardial dysfunction development with non-invasive tests carry significanse to prevent complications that will occur in the future in these patients. In this study, subclinical left ventricular systolic dysfunction was measured by using two-dimensional speckle tracking echocardiography in psoriasis and the relationship of systolic dysfunction possibility were evaluated with the potential severity of illness, duration of illness and pulse wave velocity which is considered a predictor of the susceptibility to atherosclerosis. Eighteen patients with chronic plaque psoriasis, whom have diagnosed atherosclerosis, no conventional risk factors for atherosclerosis and left ventricular ejection fraction of 55% and above, and 18 healthy volunteers who have no psoriasis and other systemic diseases were included into this study. The patients with body mass index over 35, diagnosed atherosclerosis, hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia and systemic disease except for psoriasis were excluded from this study. The pulse wave velocity measurement, two-dimensional, M-mode, Doppler and tissue Doppler echocardiography were performed in both groups. The left ventricular global longitudinal strain (LTGS), circumferential strain (SGS) and radial strain (RGS) parameters were calculated via two-dimensional speckle tracking echocardiography. Both groups were compared in terms of systolic and diastolic functions by pulse wave velocity and left ventricular two-dimensional, M-mode, Doppler and tissue Doppler, global longitudinal (LTGS), circumferential (SGS) and radial strain (RGS) parameters. In our study, demographic and laboratory data were similar in both groups.