İskemik kalp hastalıklarında Dobutamin stres kardiyak MRG ile Koroner Akım Rezervi değerlendirmesi
Assessment of coronary flow rserve with Dobutamine stress Magnetic Resnance in ischemic heart dsease
- Tez No: 230023
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada iskemik kalp hastalıklarında bazal ve Dobutamin ile oluşturulan kardiak stres sonrası koroner akım rezervinin (CFR) faz kontrast velocity-encoded cine manyetik rezonans (PC VEC-MR) görüntüleme ile değerlendirilmesi ve dipiridamol kullanılarak yapılan PC VEC-MR çalışmasının normal kontrol grubu ile karşılaştırması amaçlandı. Ek olarak sol ventrikül fonksiyonu, global ve bölgesel miyokard perfüzyonu ve viabilite değerlendirildi.GEREÇ ve YÖNTEM: MR ölçümleri iskemik kalp hastalığı tanılı ya da iskemik kalp hastalığı klinik ve laboratuvar bulguları mevcut olan 24 hastada yapıldı. Global sol ventrikül perfüzyonu koroner sinüs akımının bazal ve Dobutamin ile oluşturulan farmakolojik stres sonrası non-breathold VEC-MR görüntüleme ile ölçülerek yapıldı. Çalışmamız bölümümüzde daha önce dipiridamol kullanılarak yapılan kardiak MRG bulguları ile karşılaştırıldı. Çalışmamızda ek olarak dobutamin stres sonrası first-pass perfüzyon tetkiki yapılarak bölgesel perfüzyon kısıtlılığı, viabilite değerlendirmesi, bazal ve dobutamin stres sonrası sol ventrikül duvar hareketleri vizüel olarak değerlendirildi. Hastalarda benzer parametrelerin stres öncesi ve sonrası istatiksel farkları t test yöntemi ile belirlendi.BULGULAR: Bazal durumda sol ventrikül perfüzyonu değeri ( 0.62 ml/dk/gr ), dobutamin stres sonrası ( 1.56 ml/dk/gr ) anlamlı artış göstermiştir ( p=0.001 ). Koroner sinüs akımı bazal durumda 74.09 ml/dk olup dobutamin stres sonrası 182.51 ml/dk olup (p=0.001) koroner arter akım rezervi ortalaması 2.47 olarak hesaplandı. Çalışmamızda tamamen normal olan 5 hastanın bazal ve stres sonrası KSA ortalamaları ve tüm hastalarımızın KSA ortalamaları, sol ventrikül perfüzyonu ve CFR değerleri bölümümüzde önceden dipiridamol ile yapılan çalışmanın normal kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hiçbir değerde anlamlı farklılık saptanmadı. Çalışmamızda duvar hareket bozukluğu gösteren segmentler ile viabilite değerlendirmede subendokardial-transmural infarkt saptanan segmentler karşılaştırılmış olup infarkt izlenen segmentler ile duvar hareket bozukluğu saptanan segmentler her zaman korele bulunmamıştır.SONUÇ: Dobutamin stres kardiak MR görüntüleme ile CFR değerlendirmesi yapılabilmiştir. Vazodilatatör stres ajanlarında gözlenen CFR ile dobutamin stres sonrasında anlamlı fark oluşmamaktadır. İskemik hastalarda geç boyanma ile dobutamin stres duvar hareket bulguları her zaman benzerlik göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study is to measure coronary flow reserve at rest and after stress with dobutamine via PC VEC-MR in ischemic heart disease and to correlate the findings with that of the normal control group in a previous study performed with dypiridomole. LV function, global and regional myocardial perfusion and viability were also assessed.MATERIALS AND METHODS: MRI was performed in 24 patients with ischemic heart diseased diagnosed by clinical and/or laboratory findings. Global LV perfusion was measured by coronary sinus flow at rest and after stress with dobutamine via non-breath hold VEC-MR imaging. The findings were compared with cardiac MRI findings of a previous study using dipiradomole stress in our department. Additionally, regional first pass perfusion defect after dobutamine stress, viability, LV wall motion at rest and after stress were evaluated visually. Values before and after stress were evaluated with student t test statistically.RESULTS: LV perfusion value was 0.62ml/min/gr at rest and 1.56ml/min/gr after stress, the increase was significant (p=0.001). The coronary sinus flow was 74.09ml/min at rest and 182.51 after stress (p=0.001), coronary flow reserve was measured as 2.47. CFR, LV perfusion and the mean coronary sinus flow at rest and after stress in totally normal 5 patients and in all patients in our study were compared with that of previous study performed eith dipiridamole, statistical significance was not observed in any of the values. Segments with abnormal wall motion were compared with segments with subendocardial and/or transmural infarction, infracted segments were not always correlated with abnormal wall motion.CONCLUSION: CFR was evaluated with dobutamine stress cardiac MRI. There was no significance among CFR values obtained by dobutamine stress and by vasodilatory stress agents. Late enhancement and dobutamine stress wall motion abnormalities were not always parallel in ischemic heart disease.