İskemik kalp hastalıklarında manyetik rezonans görüntüleme: Miyokard hareketlerini sine-MR işaretleme (Tagging) yöntemi ile değerlendirmede kalitatif ve kantitatif analiz yöntemlerinin karşılaştırılması
Magnetic resonance imaging in ischemic heart diseases: The comparison of qualitative and quantitative strain analysis in the evaluation of myocardial motion with cine-MR tagging
- Tez No: 59774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. TURGUT TALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
70 7. ÖZET İskemik kalp hastalıklarında öncelikle ventrikûl duvar hareketi etkilenmekte, EKG değişiklikleri ve göğüs ağrısı daha sonra ortaya çıkmaktadır. Sine-MR işaretleme tekniği ile myokard kalınlaşması, dairesel kısalma ve longitudinal yer değiştirme hareketlerinin üç ayrı düzlemde kantitatif olarak değerlendirilebileceği gösterilmiştir. Günümüzde kullanılan kantitatif analizlerin tek dezavantajı görüntü analizlerinin uzun sürmesidir. Özellikle iskemik kalp hastalığı şüphesi olan hastalarda uygulanan stres MR incelemelerinde, farmakolojik ajan infuzyonunun myokard hareket bozukluğu saptandığı an durdurulması gerekmektedir. Bu nedenle hızlı görüntü analizine ihtiyaç duyulmaktadır. Amaç: Bu çalışmada, sine-MR işaretleme tekniği ile elde edilmiş görüntülerin hızlı vizüel analizlerinin stres MR incelemelerinde doğru ve güvenle kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak amacıyla sine-MR işaretleme görüntüleri hem vizüel hem kantitatif olarak değerlendirilmiş; kalitatif analiz sonuçları kantitatif verilerle karşılaştırılıp iki analiz yöntemi arasındaki uyum araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Myokard infarktüsü öyküsü olan 22 hasta ve 27 sağlıklı gönüllü 1.5 T gücündeki MR cihazı ve phased-array yüzey sargısı kullanılarak incelendi. İnceleme nefes tutturularak, segmentli k-alanı tekniği kullanan SPGR puis sekansı ile yapıldı. Üç ayrı ortogonal planda paralel işaret çizgileri içeren aksiyel ve longitudinal sine-loop MR görüntüleri, birbirinden bağımsız ve olgular hakkında hiçbir bilgi sahibi olmayan 3 okuyucu tarafından vizüel olarak değerlendirildi. Aynı görüntülerin özel programlarla kantitatif analizleri yapıldı, strain değerlerinin zamana karşı değişen grafikleri ve üç boyutlu sol ventrikûl modelleri oluşturuldu. Kappa istatistiği kullanılarak vizüel değerlendirmeler ile kantitatif analizler arasındaki uyum araştırıldı.71 Bulgular: Okuyucuların her birinin vizüel değerlendirmesi kantitatif analizlerle oldukça iyi bir uyum gösterdi. 1. 2. ve 3. Okuyucunun vizüel değerlendirmeleri için sırasıyla 0.78, 0.72 ve 0.91 kappa değerleri hesaplandı. Okuyucular farklı değerlendirdikleri olguları birlikte tekrar incelediler ve bu olgular hakkında ortak bir karar verdiler. Üç Okuyucunun fikir birliği ile yaptıkları vizüel analizde sadece bir yanlış negatif değerlendirme saptanmış olup hiç yanlış pozitif değerlendirme yoktu, kantitatif analizlerle % 96 uyum içindeydiler. Normal olguların vizüel değerlendirmesi ortalama 50 saniye, patolojik olguların değerlendirilmesi ise ortalama 2 dakika sürdü. Sonuç: Bu çalışmada sine MR işaretleme görüntülerinde, üç ayrı oryantasyonda işaret çizgUerinin deformasyonu değerlendirilerek yapılan vizüel analizin, özellikle birkaç deneyimli okuyucu birlikte karar verdiğinde, kantitatif analizlerle % 96 uyum gösterdiği saptanmıştır. Bu nedenle stresli sine-MR işaretleme incelemelerinde myokard hareketleri vizüel analizle güvenle takip edilebilir.
Özet (Çeviri)
72 8. ABSTRACT Purpose: To determine the diagnostic value of direct visual analysis of tagged cine- MR images in comparison to computed 3D-strain models. Materials and Methods: 22 patients with myocardial infarction and 27 healthy volunteers were examined with short and long axis parallel tagged breath-hold cine- MR Three blinded observers independently analyzed myocardial wall motion in each subject by viewing cine loops in 16-18 slices with 3 orthogonal tag orientations. Full 3D-strain models of the LV during systole were computed from the tagged data. Agreement between visual and quantitative strain analysis was determined with kappa statistics. Results: A good agreeement was achieved by observers 1,2 and 3 with kappa values of 0.78, 0.72 and 0.91 respectively. In consensus reading there was 1 false negative and no false positives (kappa=0.96). The average time spent was 50 seconds for normal studies and 2 minutes for abnormal. Conclusion: Cine MR imaging with tissue tagging in 3 orthogonal planes enables rapid and reliable assessment of myocardial dysfunction by direct visual analysis. Therefore tagged MR images may be used to monitor changes in myocardial function during MR stress testing.