Moksifloksasin ve sefuroksimin staphylococcus epidermidis'in intraoküler lenslere adezyonuna etkisi
Effect of cefuroxime and moxifloxacin on staphylococcus epidermidis adherence to intraocular lenses
- Tez No: 230022
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Endoftalmi katarakt cerrahisinin en ciddi komplikasyonlarından biridir. Bakteriyel adhezyon bakterilerin virulansını arttıran önemli bir mekanizmadır. Çalışmamızın amacı intraoküler lenslere Staphylococcus epidermidis'in adhezyonuna sefuroksim ve moksifloksasinin etkisinin incelenmesidirÇalışmamızda katlanabilir üç parçalı hidrofobik akrilik intraoküler lensler kullanıldı. İntraoküler lensler içlerinde 108 bakteri oluşturan birim bulunan Staphylococcus epidermidis (ATCC 35983) solusyonu ile kontamine edildi. Antibiyotikli solusyonların içinde 15'er dakika bekletildikten sonra, intraoküler lensler steril sıvı besiyerine alındı. Sonra sonikasyon ve vorteks işlemleri uygulanarak antibiyotiklerin ayıramadığı bakterilerin tümünün sıvı besiyerine geçmesi sağlandı. Sıvı besiyerlerinden 10'ar ve 100'er ?l alınarak koyun kanlı agara ekildi. Bu işlem üç kez tekrar edildi. 1 gece 37°'de inkübasyondan sonra koloni sayımı yapıldıKontrol, sefuroksim, moksifloksasin 0,5mg/ml ve moksifloksasin 0,1mg/ml gruplarındaki ortalama koloni oluşturan birim sayısı sırasıyla 1398 ± 10.01, 29.86 ± 1.16, 0.23 ± 0.04, 0.41 ± 0.05 olarak bulundu. One-way ANOVA ve Tukey HSD testi ile gruplar değerlendirildiğinde gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.000).
Özet (Çeviri)
Endophthalmitis is one of the most serious complications of cataract surgery with intraocular lens implantation. Bacterial adherence is one of the important mechanisms, which enhances bacterial virulence. In our study we assessed the effect of cefuroxime and moxifloxacin on Staphylococcus epidermidis adherence to intraocular lensesWe used foldable three piece hydrophobic acrylic intraocular lenses. The lenses were contaminated with Staphylococcus epidermidis ( ATCC 35983 ) solutions containing 108 colony- forming units. IOLs were inoculated into triptic soy broth after being held in antibiotic solutions for 15 minutes. After that sonication and vortex procedures were performed in order to remove all the remaining bacteria which couldn?t be removed by antibiotics. 10 µl and 100 µl from each broth were taken and inoculated into sheep blood agar. These procedure was repeated three times. The colonies were counted overnightOverall the mean numbers of colony- forming units on the lenses that were held in control, cefuroxime, moxifloxacin 0,5mg/0,1ml and moxifloxacin 0,1mg/0,1ml solutions were 1398 ± 10.01, 29.86 ± 1.16, 0.23 ± 0.04 , 0.41 ± 0.05, respectively. The evaluation using One-way ANOVA and Tukey HSD tests revealed significant statistical difference between the groups (p=0.000).