Metabolik sendromlu hastalarda adiponektin ve asimetrik dimetilarjinin düzeyleri
Adiponectin and asymmetrical dimetylarginine levels in patients with metabolic syndrome
- Tez No: 230041
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma ADMA(asimetrik dimetilarjinin) ve adiponektinin, metabolik sendrom (MS) hastalarındakidüzeylerini görmek, adiponektin ve ADMA'nın metabolik sendrom kriterleri ile olanilişkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Bu çalışmaya Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiTıp Fakultesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından yürütülen 2008-2009 yılı EskişehirSağlıklı Kalpler Projesiyle tespit edilen 34 kadın ve 12 erkekten oluşan toplam 46 MS'luhasta ve 15 kadın, 15 erkekten oluşan 30 sağlıklı birey alındı. Hastaların tanısı UlusalKolesterol Eğitim Programı Uzman Paneli III kriterlerine göre konuldu. Çalışmayakatılan bireylerden, glukoz, total kolesterol, trigliserid, düşük dansiteli lipoproteinkolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol, adiponektin ve ADMA serumdüzeylerini belirlemek için açlık kanları alındı. Ayrıca kan basınçları, bel çevreleri vebeden kitle indeksleri belirlendi. Adiponektin düzeyleri hasta grubunda kontrol grubunagöre anlamlı olacak şekilde daha düşük tespit edildi(P< 0,001). ADMA düzeyleri hastagrubunda kontrol grubuna göre anlamlı olacak şekilde yüksek bulundu (P< 0,001).Serum adiponektin düzeyi ile yaş, MS kriterleri, LDL-K ve BKİ (beden kitle indeksi)arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (P>0,05). Serum ADMA düzeyleri ile yaş, MSkriterleri, LDL-K ve BKİ arasında anlamlı bir ilişki yoktu (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of thepresent study is to search serum adiponectin and asymmetric dimethylarginine(ADMA)levels in patients with metabolic sydrome(MS) and determine their associations with themetabolic syndrome components. Present study made on the patient group that consistsof 46 MS patients( 34 women, 12 men) and control group that consists of 30 healtysubjects(15 women, 15 men). Both patient and control groups were determined by the2008-2009 Eskişehir Sağlıklı Kalpler Project that is made by the Eskişehir OsmangaziUniversity, Faculty of Medicine, Department of Public Health. Diagnosis of metabolicsyndrome was made according to the criteria of National Cholesterol EducationProgramme, Adult Treatment Panel III. Fasting blood samples were taken to searchglucose, total cholesterol, triglyserid, low density lipoprotein cholesterol, high densitylipoprotein cholesterol from both patient and control groups. Also blood pressures, waistcircumferences and body mass indexes(BMI) were determined. Adiponectin levels werelower in MS patient group and it was statisticaly significant.(p< 0,001). ADMA levelswere higher in patient group and it was statisticaly significant(p0,05).