Kafa travması uygulanan sıçanlarda Na/K ATP az ,Mg/Ca ATP az,NO düzeyleri,kan beyin bariyeri ve ödem üzerine eritropoetinin etkileri
The effect of eritropoetin on serebral nitric oxide, Na/K ATPase, Mg/Ca ATPase levels, blood-brain barrier and edema in head injury applied rats
  1. Tez No: 230042
  2. Yazar: AHMET BURAK GÜVENAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Na/K ATP az,Mg/Ca ATP az ve NO düzeyleri çalışması için bir set, kan beyin bariyeri çalışması için bir set, ödem çalışması için bir set olmak üzere toplam üç set hayvan kullanıldı.Her set 38 sıçandan oluşuyordu. Ağırlıkları 200-250 gr arasında değişen toplam 114 adet Spraque Dawley dişi sıçan kullanıldı. Hayvanlar genel anesteziye alındıktan sonra sağ paryetale kraniotomi yapıldı. Kontrol gruplarında operasyon bu aşamada sonlandırıldı. Travma gruplarında elektrik devresi düğmesi kullanılarak 10 gr ağırlığındaki pirinç çubuk 7.5 cm yükseklikten bir pleksiglas tüp yardımıyla, açılan paryetal korteks üzerine düşürülerek travma oluşturuldu. Tedavi gruplarındaki hayvanlara travma ile eş zamanlı olarak eritropoetin 3000 IU/kg intraperitoneal olarak verildi. Çözücü gruplarındaki hayvanlara travma ile eş zamanlı olarak 0.1 ml serum fizyolojik intraperitoneal olarak verildi. Na/K ATP az çalışmasında kontrol ve tedavi grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p?0,05).
Özet (Çeviri)
. In this study total three animal series was used: one for Na/K ATPase, Mg/Ca ATPase and NO levels, one for blood-brain barrier studies and one for edema studies. Each series was consisted of 38 rats. Total 114 Spraque Dawley female rats, which are weighed 200-250 g, was used. After general anesthesia craniotomy was done to right parietal. In control groups operation was terminated in this stage. In trauma groups, trauma was constituted by dropping a 10 g brace, with use of an electrical circuit button, from 7.5 cm height onto opened parietal cortex with the aid of a plexiglass tube. Animals in treatment groups are received intraperitonel eritropoetin 3000 IU/kg concurrent with trauma. Animals in the solvent group received intraperitoneal 0.1 ml saline concurrent with trauma. In Na/K ATPase study, there was no significant difference between control and treatment groups (p>0,05). In Mg/Ca ATPase study, there was a significant difference between control and treatment groups (p0,05).