Clopıdogrel kullanım süresinin ilaç kaplı stent ve çıplak metal stent konan hastalarda inflamatuvar süreç üzerindeki etkisi
Affect of clopidogrel receivement duration on inflamattory process that drug eluted and bare metal stent implanted patient.
- Tez No: 230063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Koroner arter hastalığı neden oldukları mortalite ve morbidite ile çağımızın en önemli hastalığıdır. Perkütan koroner girişimdeki önemli gelişmelere rağmen halen restenoz ve tromboz sıklığının yeterince azaltılamaması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. İlaç salınımlı stentlerin kullanılmaya başlanması ile restenoz oranları azalmış olmasına rağmen halen arzu edilen düzeye çekilememiştir. ikili antitrombotik tedavi (Aspirin-Clopidogrel) kullanımı stent trombozu sıklığını önemli derecede azaltmıştır. İnflamatuvar sürecin perkütan koroner girişim sonrasındaki prognozu olumsuz etkilediği bilinmektedir. Amacımız çıplak metal stent ve ilaç salınımlı stent takılan hastalarda clopidogrel tedavisinin inflamatuvar süreç üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak ve bu etkinin clopidogrel tedavi süresi ile ilişkisini belirlemektir.Çalışmaya anjiyografik olarak koroner arter hastalığı kanıtlanmış (? %70 koroner arter darlığı); perkütan koroner girişime uygun olan 60 vaka alındı. Çıplak metal stent takılan ve 1 ay süreyle clopidogrel alan (ÇMS1 grubu, ?n:20), çıplak metal stent takılan ve 6 ay süreyle clopidogrel alan (ÇMS6 grubu, ?n:20), İlaç (paclitaxel ) salınımlı stent takılan 6 ay süre ile clopidogrel alan (İSS grubu, ?n:20) grupları oluşturuldu. Bazal laboratuvar (biyokimyasal-hematolojik inceleme) değerleri alınmış olan olguların bazal, 1, 3. ve 6. aylarda inflamatuvar yanıt değişimi (hsCRP, fibrinojen, vWF, vb.) araştırıldı.ÇMS1 grubunda hsCRP düzeylerinde 1.ayda istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş saptandı (p0.05).Sonuç olarak clopidogrel'in kullanım süresine parelel olarak hsCRP düzeylerinde düşüşe neden olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is the most dominant disease because of its mortality and morbidity in this century. Although great developments in the field of PCI tecniques, re-stenosis and thrombosis are still important problems. Restenosis rates are not expected ratio in spite of decrease by drug eluting stents (DES). Dual anti-platelet (aspirin-clopidogrel) therapy lowers stent thrombosis risk clearly. It is known that periprocedurel imflammation causes adverse clinical outcomes in PCI. In this study, we aimed to investigate the effect of clopidogrel on inflammatory process during DES and bare metal stent (BMS) implantation and it?s relation with duration of clopidogrel therapy.Sixty patients with angiographically significant (>70 %) coronary lesions eligible for PCI were included to study. Patients were divided into 3 groups; BMS1group(n=20) contains patients with BMS and 1 month clopidogrel therapy, BMS6 (n=20) contains patients with BMS and 6 months clopidogrel therapy, and DES group (n=20) contains patients with DES (paclitaxel) and 6 months clopidogrel therapy. Biochemical, hematologic and inflammatory parameters were studied at baseline and inflammatory parameters were repeated at 1, 3 and 6 months of the study.Hs-CRP levels were significantly decreased in BMS1 group at 1 month (p0.05).In conclusion, clopidogrel lowers hs-CRP levels paralel to its administration duration.