Akut üst gastrointestinal kanamasında glasgow blatchford skoru: Klinik ve laboratuvar değişkenlerine troponin eklenmeli mi?
In acute upper gastrointestinal bleeding glasgow blatchford score: Clinic and laboratory should troponin be added to the variables?
- Tez No: 862138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN PİŞKİNPAŞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Üst gastrointestinal sistem kanaması (GİS) mortalite ve morbidite oranı yüksek, bakım maliyetleri olan sık rastlanan bir acil durumdur. Bu nedenle erken dönemde hastaların risk düzeyini belirlemek erken gastroskopi ve girişimsel müdahale fırsatı, mortalite ve morbidite tahmininde önemli rol oynamaktadır. Akut gastrointestinal kanamalarda kanama dışı ölümlerin çoğu kardiyovasküler hastalık komplikasyonlarından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada akut üst gastrointestinal kanaması olan hastalarda klinik ciddiyeti öngörmede kardiyovasküler hastalık riski taşıyan popülasyonda troponin düzeyinin, hatırlanması ve hesaplanması kolay olan Glasgow Blatchford Skorlamasında (GBS) yeni bir belirteç olarak kullanılıp kullanılmayacağını araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları servisinde 18 Ağustos 2023-20 Nisan 2024 tarihleri arasında akut üst gastrointestinal kanama tanısı ile yatmakta olan çalışma kriterimize sahip 50 yaş üzeri hastalardan dahil edilme ve dışlama kriterleri göz önünde bulundurularak randomize olarak seçilen 119 hasta alınmıştır. Çalışmaya alınan tüm olguların başvuru anındaki GBS risk skorları hesaplandı. Literatürdeki çalışmalar (6) da dikkate alınarak hastalar GBS düşük risk, orta risk, yüksek risk olarak 3 gruba ayrılıp aynı hasta grubu başvuru anındaki troponin seviyelerine göre de troponin düzeyi normal olanlar, troponin düzeyi 1-3 kat yüksek olanlar ve troponin düzeyi 3 katın üzerinde yüksek olanlar olmak üzere üç gruba ayrılarak kaydedildi. Yapılan biyokimyasal tetkiklerde troponin değeri referans aralığı olarak 0-14 mg/dl kabul edildi. GBS ve troponin değerlerine göre belirlenen gruplar önce grup içi daha sonra da birbirleriyle karşılaştırıldı. Risk skorları karşılaştırılırken grupların başvuru anındaki yaş, cinsiyet, semptomlar (melena, hematemez, senkop), klinik parametreler [kalp tepe atımı, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, elektrokardiyografi (EKG) bulgusu], kullandığı ilaçlar [nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ), klopidogrel, antikoagülanlar, aspirin, proton pompa inhibitörü (PPİ)], komorbid hastalıklar (kalp yetmezliği, siroz, karaciğer yetmezliği, disritmi, pulmoner emboli, koroner arter hastalığı, hipertansiyon, diabetes mellitüs, gastrointestinal sistem kanama öyküsü, serebrovasküler olay), laboratuvar testleri (üre, kreatinin, International Normalized Ratio (INR), Aktive Parsiyel Tromboplastin Zamanı (Aptt), Protrombin Zamanı (PTZ), C- Reaktif Protein(CRP), aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), albümin, laktat dehidrogenaz (LDH), troponin, venöz kan gazı parametreleri, hemogram) ve gastroskopi sonuçları (peptik ülser, varisler, malignite, gastrit/erozyon, mallory weiss, erozif duodenit, özofajit, diğerleri) sistem üzerinden kaydedildi. GBS ve troponin değerlerine göre belirlenen gruplar önce grup içi daha sonra birbirleriyle karşılaştırıldı. Sonuçlar SPSS 28.0 istatistiksel analiz yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 44 kadın (%37), 75 erkek (%63) olmak üzere toplam 119 kişi dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 69.1±10.4 yıl idi. Katılımcıların başvuru şikayetleri ve vital bulguları değerlendirildiğinde en sık başvuru şikayetinin melena olduğu görülürken, vital parametrelerinde hastaların ortalama sistolik kan basınçları 115.6±15.7mmHg, ortalama diyastolik kan basınçları 66.3±8.1mmHg, ortalama kalp hızı 90.4±14.0/dk olarak hesaplandı. Çalışmamıza katılan hastaların %44.5'inin (53 kişi) daha önce GİS kanama geçirdiği, %87.4'ünün (104 kişi) eşlik eden komorbid hastalığı olduğu, %76.5'inde (91 kişi) kanama potansiyelini artıran ilaç kullanımı öyküsü olduğu, hastaların %38.7'sine transfüzyon yapıldığı, %19.3'üne cerrahi işlem uygulandığı ve taburculuk sonrası 1 ay içerisinde %84'ü (100 kişi) yaşamına devam ederken, %16'sının (19 kişi) exitus olduğu saptanmıştır. Katılımcılar GBS risk skoruna göre sınıflandırıldığında %12.6'sında (15 kişi) düşük risk, %65'inde (78 kişi) orta risk, %21.8'i (26 kişi) yüksek risk olarak hesaplanmış olup hastalarda GBS dağılım aralığı 1.0-19.0 arasında iken ortalaması 10.2±3.5 olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızdaki olguların laboratuvar verileri incelendiğinde hemoglobin değeri ortalama hemoglobin değeri 8.1±1.8 g/dl iken ortalama troponin değeri 26.9±23.1 mg/dl idi. Hastaların başvuru anındaki troponin değerlerine bakıldığında %41.2'sinde (49 kişi) troponin değeri normal aralıkta, %38.7'sinde (46 kişi) troponin 1-3 kat yüksek, %20.2'sinde (24 kişi) troponin değeri normalden 3 kat yüksek olarak kaydedilmiştir. GBS risk skorlaması ve troponin düzeylerine göre veriler ayrı ayrı karşılaştırıldığında; GBS'ye göre risk grupları arasında hastaların yaşı, cinsiyet dağılımı, komorbidite, ilaç kullanım oranı istatistiksel açıdan anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Upper gastrointestinal tract bleeding is a common emergency with high mortality and morbidity rates and costs of care. For this reason, determining the risk level of patients in the early period; The opportunity for early gastroscopy and invasive intervention plays an important role in predicting mortality and morbidity. Most non-bleeding deaths in acute gastrointestinal bleeding are due to cardiovascular disease complications. In this study, we aimed to investigate whether troponin level can be used as a new marker in the Glasgow Blatchford scoring (GBS), which is easy to remember and calculate, in the population at risk of cardiovascular disease in predicting clinical severity in patients with acute upper gastrointestinal bleeding. Materials and Methods: Our study included 119 randomly selected patients over the age of 50, who were diagnosed with acute upper gastrointestinal bleeding and hospitalized in the Internal Medicine Clinic of Istanbul Training and Research Hospital between 18 August 2023 and 20 June 2024, taking into account the inclusion and exclusion criteria. Considering the studies in the literature, patients were divided into 3 groups as GBS low risk, medium risk and high risk, and the same patient group was divided into those with normal troponin levels, those with 1-3 times higher troponin levels, and those with more than 3 times higher troponin levels, according to their troponin levels at the time of admission and they were recorded separately into three groups. In the biochemical tests performed, the troponin value was accepted as 0-14 mg/dl as the reference range. The groups determined according to GBS and troponin values were first compared within the group and then with each other. When comparing risk scores, the groups' age at admission, gender, symptoms (melena, hematemesis, syncope), clinical parameters [heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, electrocardiography (ECG) findings], medications [nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs)] , clopidogrel, anticoagulants, aspirin, proton pump inhibitor (PPI)], comorbid diseases (heart failure, cirrhosis, liver failure, dysrhythmia, pulmonary embolism, coronary artery disease, hypertension, diabetes mellitus, history of gastrointestinal bleeding, cerebrovascular incident), laboratory tests (urea, creatinine, International Normalized Ratio (INR), Activated Partial Thromboplastin Time (Aptt), Prothrombin Time (PTZ), C-Reactive Protein (CRP), aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), albumin, lactate dehydrogenase (LDH), troponin, venous blood gas parameters, hemogram values) and gastroscopy results (peptic ulcer, varicose veins, malignancy, gastritis/erosion, mallory weiss, erosive duodenitis, esophagitis, others) were taking into consideration and recorded from the hospital automated system. The groups determined according to GBS and troponin values were compared first within the group and then with each other. The results were evaluated using the SPSS 28.0 statistical analysis method. Results: A total of 119 people, 44 women (37%) and 75 men (63%), were included in the study. The average age of the participants was 69.1±10.4 years. When the admission complaints and vital signs of the participants were evaluated, it was seen that the most common complaint was melena. In terms of vital parameters, the average systolic blood pressure of the patients was calculated as 115.6±15.7mmHg, the average diastolic blood pressure was 66.3±8.1mmHg, and the average heart rate was calculated as 90.4±14.0/min. Of the patients participating in our study, 44.5% (53 people) had previously experienced GI bleeding, 87.4% (104 people) had an accompanying comorbid disease, 76.5% (91 people) had a history of drug use that increased bleeding potential, 38.7% of them underwent transfusion, 19.3% of them underwent a surgical procedure, and within 1 month after discharge, 84% (100 people) survived, while 16% (19 people) died. When the participants were classified according to their GBS score, 12.6% (15 people) were calculated as low risk, 65% (78 people) were calculated as medium risk, and 21.8% (26 people) were calculated as high risk. The GBS distribution range in the patients was between 1.0-19.0. Calculated average score was 10.2±3.5. Laboratory data of the cases in our study were examined and the average hemoglobin value was 8.1±1.8 g/dl and the average troponin value was 26.9±23.1 mg/dl. Considering the troponin values of the patients at the time of admission, the troponin value was recorded to be within the normal range in 41.2% (49 people), the troponin value was recorded as 1-3 times higher than normal in 38.7% (46 people), and the troponin value was 3 times higher than normal in 20.2% (24 people). The data were compared separately according to GBS risk scoring and troponin levels; According to GBS, the patients' age, gender distribution, comorbidity, and drug use rate did not show a statistically significant difference between the risk groups.