Hemiplejik hastalarda üst ekstremitenin fokal spastisitesinde Tizanidin HCI ve Botulinum Toksin-A etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of Botulinum Toxin Type A and Tizanidine HCI in focal upper limb spasticity with hemiplegia patients
- Tez No: 230070
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Spastisite, çoğunlukla hiperrefleksi ve ağrılı kas spazmlarıyla ilişkili, hıza bağlı artmış kas tonusu olarak tanımlanmıştır. Ağrı ve disabliteye neden olabilir.Bu çalışmanın amacı, inme sonrası üst ekstremite spastisitesinin tedavisinde, Botulinum toksin tip A ve Tizanidinin etkinliğini ve günlük yaşam aktivitelerindeki katkısını karşılaştırmaktı. Serebrovasküler olaylara bağlı fleksör spastisitesi olan 30 hasta randomize olarak 2 gruba ayrıldı. 1. grupta (n=15) Botulinum Toksin-A enjeksiyonu etkilenmiş koldaki 5 kasa enjekte edildi ve diğer gruba (n=15) 2 mg ile Tizanidin başlanıldı, yavaşça dozu maksimum 36 mg'a kadar arttırıldı. Eş zamanlı splintleme ve fizik tedavi protokolleri uygulandı. Modifiye Ashworth skalası, Ağrı, Hastanın ve Doktorun Global Değerlendirilmesi, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FIM), Sf-36, Dinamometrik ölçümler, Ağrı ve Fonksiyonel Spastisite Anketi ve Hedef Aktiviteler (Avuç içi temizliği, Tırnak kesme, Etkilenen kolu giydirme ve Egzersiz yapabilme) başlangıçta, 4. haftada ve 12. haftada değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Spasticity is commonly defined as a velocity dependent increase in muscle tone associated with hyperreflexia and also painful muscle spasms. It can cause pain and disability.The aim of this study was to compare the efficacy and contribution to the activities of daily living of botulinum toxin type A (BTX-A) and tizanidine, in the treatment of poststroke upper-limb spasticity. Thirty patients with flexor spasticity due to cerebrovascular events were randomized into 2 groups. In the first group (n = 15), BTX-A was injected into 5 muscles of the affected arm and the other group (n = 15) was administered tizanidine, beginning at 2 mg and slowly titrated to a maximum of 36 mg. Concurrent splinting and physical therapy protocols were permitted. Modified Ashworth Scale, pain, Physician and Patient Global Assessments, Functional Independence Measure (FIM instrument), Medical Outcomes Study 36-item Short Form Health Survey (SF-36), dynamometer measurements, Pain and Functional Spasticity Questionnaires and targeted activity (cleaning palm of hand, cutting fingernails, putting arm through sleeve of a shirt or coat and exercise capacity) were assessed at baseline and at 4, 12 weeks.