Dermatofitoz tanılı hastalarda dermatofit etkenlerinin araştırılması
The investigation of dermatophyte agents in patients with dermatophytosis diagnosis
- Tez No: 230071
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dermatofitozlu olgular Dermatoloji polikliniğine başvuran hastaların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Dermatofitozların dünyadaki çeşitliliği ve yaygınlığı bölgenin şartlarına göre değişmektedir. Dermatofitozların etyolojik ve epidemiyolojik özelliklerinin belirlenmesi, halk sağlığı açısından önemlidir. Çalışmamızın amacı, kliniğimize başvuran dermatofitozlu hastalarda bu enfeksiyonların özelliklerini ve etkenlerini tespit etmek ve son yıllarda Erzurum ve çevresinde dermatofitoz etkenleri hakkında fikir sahibi olmaktı.Çalışmamıza bir yıl boyunca kliniğimize başvuran 367 dermatofitozlu hasta dahil edildi. Hastalara ait yaş, cinsiyet, sosyal yaşam alanı, hayvan teması öyküsü ve dermatofitozların klinik tipleri kaydedildi. Nativ preparatı pozitif olan 443 dermatofitoz örneğinin kültürü yapılarak etkenleri araştırıldı.Yaşları 1-79 arasında olan hastaların 119'u kadın, 248'i erkekti. Dermatofitozların, % 38.8 oranıyla en sık 16-40 yaş grubunda görüldüğü tespit edildi. Örneklerimizin %23.7'sinde hayvan teması, %21.2'sinde ise kırsal yaşam anamnezi vardı.Klinik tiplerin dağılımı şöyleydi; T. pedis % 41.5, T. unguium ayak+ el % 29.2, T. capitis %9.9, T. inguinalis %7.2, T. corporis %6.1, T. manum %3.6, T. facialis %2.0 ve T.barba %0.5.Örneklerimizin %76.5'inde etken üretilebildi. T. rubrum %62.5, T. mentagrophytes %16.8, T. verrucosum %9.4, M. canis %4.7, E. floccosum %3.2, T. violaceum %1.8, T. tonsurans % 0.9, M. nanum %0.3, T. schonlein % 0.3 olarak tespit edildi.Ülkemizin ve dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi, T. rubrum'un T.pedis, T. unguium, T. inguinalis vakalarında en sık etken olduğu tespit edildi. T. verrucosum ise T. capitis, T.corporis ve T. barba'da en sık etkendi, bu durumun hayvancılık bölgesi olmamızdan kaynaklandığı düşünüldü. 15- 30 yıl öncesine göre bölgemizde dermatofitozlar ve etkenlerinde değişiklikler olduğu sonucuna varıldı. T. capitis olguları, geçmişe oranla azalmış olsa da halen önemini korumaktaydı.
Özet (Çeviri)
The Investigation of Dermatophyte Agents in Patients with Dermatophytosis DiagnosisCases with dermatophytosis compose the majority of the patients admit to Dermatology out-patients clinic. The variety and prevalence of dermatophytosis in the world differs regard to conditions of the local area. The determination of etiological and epidemiological features of the dermatophytosis is important in terms of the public health. The aim of our study was to investigate the features and agents of these infections in patients with dermatophytosis in our clinic and to hold a view about the agents of dermatophytosis in Erzurum and in its surrounding area in recent years.367 patients with dermatophytosis who were admitted to our clinic during one year were included in our study. The age, gender, social life area, animal contact history of the patients and the clinical types of dermatophytosis were recorded. 443 native preparation positive species were cultured and their pathogens were investigated.There were 119 female and 248 male cases with an age range between 1-79 years. It was determined that dermatophytosis was seen most frequently in 16-30 year-age group with a ratio of 38.8%. The animal contact history was present in 23.7% and rural area living anamnesis was present in 21.2% of the species having dermatophytosis diagnosis.The ratio of clinical type distributions were determined as follows; T. pedis % 41.5, T. unguium on foot+hand % 29.2, T. capitis %9.9, T. inguinalis %7.2, T. corporis % 6.1, T. manum %3.6, T. facialis %2.0 and T.barba %0.5The agent could be 76.5% of the species. T. rubrum 62.5%, T. mentagrophytes 16.8%, T. verrucosum 9.4%, M. canis 4.7%, E. floccosum 3.2%, T. violaceum 1.8%, T. tonsurans 0.9%, M. nanum 0.3 % and T. schonlein 0.3 % were demonstrated.As in several parts in the world and in our country, T. rubrum was determined to be the most frequent agent causing T. pedis, T. unguium, T. inguinalis. Also T. verrucosum was the most frequent agent in T. capitis, T.corporis and T. barba and it was considered that this could be arise from our animal husbandry region. It was concluded that there have been differentiations in dermatophytosis and their agents versus their status in 15-20 years ago in our region. Although they were decreased in comparison to the past, cases with T. capitis have remained their importance at present.