Açık prostat cerrahisinde intratekal meperidinin optimal dozunun belirlenmesi
To determine the optimal intratechal meperidine dose at open prostate surgery.
  1. Tez No: 230069
  2. Yazar: FİKRET BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CESUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Meperidin, lokal anestezik özelliği bulunan ve spinal anestezide kullanılan sıradışı bir opioiddir. Lokal anesteziklere göre daha hızlı motor derlenme ve daha uzun postoperatif analjezi sağlaması gibi en önemli avantajlarıdır. Bununla birlikte meperidinle yapılan spinal anestezi kaşıntı, bulantı, respiratuar depresyon gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkilerin bir kısmı doza bağımlıdırlar. Bu yüzden avantajlarından faydalanırken dezavantajları en aza indirmek gerekmektedir. Bunun için optimal dozun belirlenmesi önemlidir.Bu çalışmada bir alt batın operasyonu olan açık prostatektomide spinal meperidinin optimal dozunun belirlenmesi amaçlanmıştır.MATERYAL VE METODBu prospektif, çift kör, randomize çalışma, açık prostat cerrahisi planlanan ASA I-II grubu ardışık 60 hastada uygulandı. Hastalar rastgele 15'er kişilik eşit dört gruba ayrıldı. Bu hastalara kombine spinoepidural anestezinin bir komponenti olarak L2-3 veya L3-4 aralığından bulundukları gruba göre (sırasıyla M40, M50, M60 ve M70 grupları) 40, 50, 60 veya 70 mg %5'lik meperidin enjekte edildi. Spinal enjeksiyonun 20. dakikasında duyusal seviyeleri pinpirik testi ve motor blok bromage skalası ile belirlendi. Hastalar ameliyat süresince hipotansiyon, bradikardi, bulantı, kusma, ağrı, titreme gibi yan etkiler kaydedildi. Anestezi memnuniyeti ve cerrahi memnuniyet 0=kötü, 1=iyi 2=mükemmel şeklinde skorlandı. Spinal enjeksiyon ile insizyon bölgesinde VAS 3 seviyesinde ağrının başlama zamanı arasındaki süre ise spinal analjezi süresi olarak değerlendirildi.Bulgular:Grup M40'da 6 (%40) hastada yeterli abdominal kas gevşekliği sağlanamazken bu açıdan M60 ve M70 grupları arasında ise anlamlı bir fark gözlenmedi. M50 ile M60 ve M70 arasında ise anlamlı fark vardı (sırasıyla p=0,0002, p=0,0051). M40 ve M50 arasında ise fark yoktu. Hasta memnuniyeti açısından ise M40 ile M50, M60 ve M70 grupları arasında anlamlı derece memnuniyet farkı vardı (üç karşılaştırma için de p=0,0001). Gerek M50 ile M60 ve M70 grupları arasında ve gerekse M60 ve M70 grupları arasında istatistiksel olarak farkı bulunamadı. Analjezi süreleri ise Grup M40'da M50, M60 ve M70 gruplarına göre istatistiksel olarak daha kısa bulundu (sırasıyla 244±34'e karşılık 346±42, 588±82, 568±108 her üç karşılaştırmada da p=0,0001 idi). M50 grubunun analjezi süresi de M60. ve M70 gruplarından daha kısaydı (her iki karşılaştırma için de P=0,0001). M60 ve M70 grupları arasında ise istatistiksel bir fark yoktu. Spinal enjeksiyon sonrası 20.
Özet (Çeviri)
Meperidine is an extraordinary opioid, has local anesthetic characteristics used in spinal anesthesia. For must advantages are farther analgesia and rapid motor recovery than local anesthetics. Furthermore, spinal anesthesia with meperidine has side effects such as pruritus, nausea, respiratory depression. Some of these side effects are dose-dependent. Therefore, while taking advantages of it, we have to minimize the these advantages. Thus, determining the optimal dose is important.The purpose of this study was to determine the optimal spinal meperidine dose for prostatectomy as a lower abdominal surgery.MATERIAL AND METHODThis prospective double blinded,randomised study was carried out in 60 ASA I and II patients undergoing open prostate surgery. Patients were randomly allocated into equal four groups (n=15). Then lumbar puncture was perfomed either at the L2-L3 or L3-L4 level as a component of combined spino-epidural anesthesia and 40, 50, 60, 70mg 5% meperidine was injected to them according as their groups (by order of groups M40, M50, M60, M70). 20th minute of spinal injection, the level of sensory and motor blockade were determined by using pin-prick and the Bromage scale. Side effect as hypotension, bradycardia nausea-vomiting, pain, shivering were noted during the operation. The anesthesia and surgery statisfaction were scored as 0=bad,1=good, 2=perfect. The time from the administration of spinal injection to the time when the patient first complained of VAS 3 pain at incision area was considered as the duration of spinal analgesia time.RESULTSSix patients (%40) in group M 40 were not have enough abdominal muscle relaxation. But no meaningful differences were noted between M60 and M70 groups. There was a significant difference between M50 and M60 and between M50 and M70 groups (p=0,0002 p=0,0051, respectively). There were no difference between M40 and M50 for the aspect of the patient satisfaction. There was significant difference between M40 and M50, M60 and M70 groups (p=0,0001 for three matches of them) There was no any statistical difference between the groups M50, M60 and M50, M70 and M60, M70 groups. At group M40 analgesia time was statistically shorter than the groups M50, M60 and M70 (244±34, 346±42, 588±82, 568±08, respectively)(p=0,0001 for all of than). Analgesia time at group M50 was shorter than M60 and M70. There was no statistical difference between M60, M70 groups. Maxsimum sensory blockage levels 20 minutes after the spinal injection, were smiliar at both groups but motor blockage degrees at group M40 were statistically lower. There was no difference between the other groups. Respiratory depression wasn?t seen at any group, there was no statistically difference between groups for the purpose of shown side effects.CONCLUSIONWe observed that, 40 mg spinal meperidine wasn?t provide adequate patient satisfaction and abdominal muscle relaxation. In the 50 mg meperidin group less abdominal muscle relaxation and shorter analgesia time were recorded, never more it can be acceptable at some surgery operations which have no need muscle relaxation. On the other hand for the aspect of surgery and patient satisfaction, analgesia time and maxsimum blockage level 70 mg meperidine was not superiority than 60 mg meperidine.