Kliniğimizde KABG operasyonı yapılan hastalarda risk değerlendirilmesinde aditif ve lojistik euroSCORE'un kullanılabilirliği
Utility of EuroSCORE for the patients who underwent coronary bypass operations in our clinic
- Tez No: 230085
- Danışmanlar: PROF. DR. M.KAMİL GÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ: Çalışmamızın amacı değişen yıllar içerisinde değişen risk gruplarında aditif velojistik EuroSCORE performansını değerlendirmek ve aynı zamanda bizimhastalarımızda mortaliteye etki eden risk faktörlerini saptamaktır.Materyal- Metod;Hastanemiz Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kalp-Damar Cerrahisibölümünde Mayıs 2004 ile Aralık 2008 yılları arasında koroner arter bypass cerrahisigeçiren 434 hasta hem aditif hem de lojistik EuroSCORE modeli ile değerlendirildi.İstatistik ki-kare testi ile yapıldı.Sonuçlar; Düşük risk grubunda yer alan 147 hastanın aditif EuroSCORE değeri 0,82±0,81, lojistik EuroSCORE değeri %1,15± 0,31, orta risk grubunda yer alan 129 hastanınaditif EuroSCORE değeri 4,05± 0,81, lojistik EuroSCORE değeri %3,16± 1,01, yüksekrisk grubunda yer alan 158 hastanın aditif EuroSCORE değeri 8,88± 2,92, lojistikEuroSCORE değeri %16,36± 15,45 olarak bulundu. Gerçekleşen mortalite düşük riskgrubunda %2, orta risk grubunda %9,3, yüksek risk grubunda % 26,6 olarak hesaplandı.Tartışma; Bu sonuçların ışığında aditif EuroSCORE' un tüm risk gruplarındagerçekleşen mortalitenin çok altında değer verdiğini, lojistik EuroSCORE' un iseözellikle yüksek riskli grupta olmak üzere tüm gruplarda gerçekleşen mortaliteye yakındeğerler verdiğini, Avrupa' daki hasta grubu için önemli bir risk faktörü olan kronikrenal yetmezliğin bizim hasta grubumuz için önemli bir faktörü olmadığını ancak kronikobstrüktif akciğer hastalığı, operasyon öncesi kritik durum, sol ventrikül disfonksiyonu,90 gün önce geçirilen kalp krizi, pulmoner hipertansiyon ve koroner arter bypasscerrahisine ek operasyonun çok önemli bir risk faktörü olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of our study was to evaluate the additive and logisticEuroSCORE performance within different risk factors among years and determine therisk factors for the mortality in our clinic.Material and Methods: Additive and logistic EuroSCORE model was appliedto 434 patients who underwent coronary bypass operations between May 2004 andDecember 2008 at the Cardiovascular Surgery Clinic Of Ondokuz Mayıs UniversityFaculty of Medicine. Statistical analyses were made by Chi-square method.Results: Additive EuroSCORE value of the 147 patients in low risk group was0.82+/-0.81 and logistic EuroSCORE of the same group was 1.15+/-0.31%. In moderaterisk group including 129 patients, additive and logistic EuroSCORE values were 4.05+/-0.81 and 3.16+/-1.01% respectively. Additive and logistic EuroSCORE values of 158high risk patients were found to be 8.88+/-2.92 and 16.36+/-15.45% respectively.Actualized mortality rates of these patients was 2% in low risk group, 9.3% in moderaterisk group and 26.6% in high risk group.Discussion: In the light of our results, we have found that, additive EuroSCOREseverely underestimates the actualized mortality rates, but logistic EuroSCORE predictsmortality more precisely for our clinical results. In addition, despite being defined as aserious risk factor in European countries, chronic renal failure was not found to be asignificant risk factor for mortality in our clinic. On the other hand, presence of chronicobstructive lung diseases, preoperative critical clinical status, left ventriculardysfunction, myocardial infarction within 90 days prior to the operation, pulmonaryhypertension and additional surgery to coronary bypass operations were found to behighly significant risk factors for mortality.