İzole koroner arter bypass cerrahisi sonrası gelişen atriyel fibrilasyonun etyolojisinde, ortalama trombosit hacmi ile mevsim ilişkisinin retrospektif araştırılması
Retrospective investigstion of the relationship between average platelet volume and season in the etiology of atrial fibrillation after isolated coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 838581
  2. Yazar: ABDURRAHMAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
GİRİŞ: Koroner arter hastalığı dünya genelinde en sık ölüm sebebi olma özelliğini korumaktadır. Koroner arter revaskülarizasyon amacıyla yapılan cerrahi tedavi sonrası gelişen atriyal fibrilasyon, önemli mortalite ve morbidite sebebidir. Yapılan çalışmalarda artmış ortalama trombosit hacminin (OTH) postoperatif atriyal fibrilasyonu (PoAF) artırabileceği gösterilmiştir. OTH mevsimsel olarak değiştiği bilinmektedir. Biz bu güncel çalışmamızda PoAF gelişimi ile OTH arasındaki ilişkinin ilkbahar ve sonbahar mevsimindeki değişimini göstermeyi amaçladık. MATERYAL VE METOD: Bu retrospektif çalışmaya kliniğimizde Mart 2018- Kasım 2022 tarihleri arasında ilkbahar ve sonbahar aylarında, 18-90 yaş aralığında elektif izole koroner bypass operasyonu yapılan toplam 622 hasta ardışık olarak dahil edildi. Hastalar ilkbahar ve sonbahar döneminde opere olan hastalar ile PoAF gelişen ve gelişmeyen hastalar olmak üzere ikişer gruba ayrıldı. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerine ve ortalama trombosit hacim değerlerine göre atriyal fibrilasyon risk faktör analizleri yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya toplam 622 hasta dahil edildi. Hastalar öncelikle ilkbahar mevsiminde opere edilenler (N=277, medyan yaş=62, erkek cinsiyet oranı= 77,3%) ve sonbahar mevsiminde opere edilenler (N= 345, medyan yaş= 62, erkek cinsiyet oranı= 81,4%) olarak iki grubu ayrıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Coronary artery disease remains the most common cause of death worldwide. Atrial fibrillation, which develops after surgical treatment for coronary artery revascularization, is a significant cause of mortality and morbidity. Studies have shown that increased mean platelet volume (MPV) may increase postoperative atrial fibrillation (PoAF). It is known that MPV varies seasonally. In this current study, we aimed to show the change in the relationship between PoAF development and MPV in spring and autumn. MATERIAL AND METHOD: In this retrospective study, a total of 622 patients who underwent elective isolated coronary bypass surgery between the ages of 18 and 90 in our clinic in the spring and autumn months between March 2018 and November 2022 were consecutively included. The patients were divided into two groups: patients who were operated on in the spring and autumn, and patients who developed and did not develop PoAF. Atrial fibrillation risk factor analyzes were performed according to spring and autumn seasons and average platelet volume values. RESULTS: A total of 622 patients participated in the study. The patients were first divided into two groups: those are operated in spring (N=277, median age=62, male sex ratio=77.3%) and those are operated in autumn (N=345, median age=62, male sex ratio=81.4%).