Staphylococcus aureus klinik izolatlarında panton-valentin lökosidin varlığının araştırılması
Investigation of panton-valentine leukocidine presence in the clinical strains of Staphylococcus aureus
  1. Tez No: 230087
  2. Yazar: OSMAN SEZER CİRİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILMAZ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Staphylococcus aureus, en virulan stafilokok türü olup yatan hastalardan en sık, ayaktan hastalardan ikinci sıklıkta izole edilen patojendir. Metisiline dirençli S. aureus (MRSA) sadece sağlık kuruluşlarında değil aynı zamanda toplumda da en önemli halk sağlığı sorunu olarak yerini korumaktadır.Toplum kaynaklı MRSA (TK-MRSA) izolatları genellikle stafilokok kaset kromozom mec (SCCmec) tip IV elemanı taşımaktadırlar ve beta laktam dışı çeşitli antibiyotiklere duyarlıdırlar. Bununla birlikte toplum kaynaklı izolatların bir kısmı sitotoksin üretimiyle lökosit yıkımı ve doku nekrozuna yol açan Panton-Valentin Lökosidin (PVL) lukS ve lukF genlerini taşımaktadırlar. PVL üreten S. aureus izolatları daha çok deri ve yumuşak doku infeksiyonlarıyla ilişkilidir. Buna ilave olarak nekrotizan pnömoni gibi hayatı tehdit eden invaziv hastalıklara da neden olabilmektedir. Hem metisiline duyarlı hem de metisiline dirençli PVL üreten S. aureus izolatlarına bağlı infeksiyonların son on yıl içinde artış göstermesi PVL toksininin tanımlanmasına olan ilgiyi doruğa çıkarmıştır. Ayrıca, S. aureus izolatlarında PVL varlığının tanımlanması bu izolatlara bağlı yayılımı sınırlamada önemli katkı sağlayabilir.Bu çalışmada, Şubat 2006-Haziran 2008 tarihleri arasında çeşitli klinik örneklerden izole edilen 130 MRSA ve 20 MSSA izolatı test edildi. Tüm izolatların identifikasyonu VITEK2 Compact (bioMérieux, Fransa) otomatize sistemiyle yapıldı. VITEK 2 tarafından tanımlanan S. aureus izolatları ile bu izolatlardaki metisilin direncinin doğrulanması multipleks polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile yapıldı. PVL gen varlığı hem multipleks PZR hem de single-target PZR ile de test edildi. Çalışma sonucunda, 3 izolatta PVL pozitif bulundu. Bunlardan ikisi MRSA, diğeri ise MSSA izolatı idi. PVL pozitif MRSA izolatının biri yara örneğinden diğeri kan kültür örneğinden tanımlandı. PVL pozitif MSSA izolatı ise idrar örneğinden tanımlandı. PVL pozitif izolatların üçü de tetrasikline dirençliydi. Kan kültüründen izole edilen PVL pozitif MRSA izolatı gentamisin ve siprofloksasine de dirençli bulunurken, diğer PVL pozitif MRSA izolatı duyarlı bulundu.Sonuç olarak, PVL pozitif izolatların hastalıklarla ilişkisi, antimikrobiyal direnç profili ve yayılımlarının izlenmesi amacıyla sürveyans son derece önemlidir. Ayrıca, PVL pozitif izolatların prevelansını ve genetik özelliklerini belirlemek, bu izolatların hem toplumda hem de hastane ortamında yayılımlarını önlemek için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus, the most virulent Staphylococcus species, is also the most prevalent pathogen isolated from hospitalized patients and the second most common from patients in outpatient settings. Methicillin-resistant S. aureus (MRSA) remain a major threat to public health, not only in the healthcare setting but also in the community.Community-acquired methicillin-resistant S. aureus (CA-MRSA) isolates commonly harbor the staphyloccocal cassette chromosome mec (SCCmec) type IV element and are susceptible to multiple non beta lactam antibiotics. However some of the community associated strains carry the Panton-Valentine leukocidin (PVL) genes lukS and lukF, which produce cytotoxins that cause leukocyte destruction and tissue necrosis. S. aureus isolates that produce PVL are mostly associated with skin and soft tissue infections. In addition, it can also cause life threatening invasive infections, such as necrotizing pneumonia and necrotizing fasciitis. Infections with PVL producing isolates of both methicillin-susceptible and resistant S. aureus have increased over the last decade and peaked interest in the detection of the PVL toxin. Moreover, defining the presence of PVL in S. aureus isolates can provide a significant contribution to limiting the dissemination of this isolates.In this study, 130 MRSA and 20 methicillin-susceptible S. aureus (MSSA) isolates were tested among various clinical samples between February 2006 and June 2008. Identification of all isolates were made by VITEK-2 Compact (bioMérieux, France) automated system. Confirmation of S. aureus isolates which were determined by VITEK-2 and the methicillin resistance of this isolates were made by multiplex PCR. The presence of PVL was tested by both multiplex PCR and single target PCR. PVL positivity was determined in 3 isolates. Two of the isolates were from MRSA isolates, one was from MSSA isolates. One of the PVL positive MRSA isolate was recovered from wound specimen whereas the other was from blood culture. PVL positive MSSAisolate was recovered from urine specimen. All of the three PVL positive isolates were resistant to tetracycline. One of the PVL positive MRSA isolate which was recovered from blood culture was resistant to gentamycine and ciprofloxacine while the other PVL positive isolate was susceptible.Further studies are needed to learn about the prevalance and genetic characteristics of PVL positive isolates and to prevent PVL positive isolates both in the hospital environment and in community.