2009-2012 yılları arasında gelen portörlerde burunda staphyloccoccus aureus taşıyıcılığı, MEC-A ve panton-valentin lökosidin varlığının araştırılması
The carriage of staphylococcus aureus at nasal region in carrier admitted to van provincial public health laboratory between the years 2009-2012 and to investigate the existence of MEC-A panton- valentine leukocydine
- Tez No: 427183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜDÜCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı S. aureus'un enfeksiyon oluşturma potansiyeli, epidemi yapma riski ve enfekte gıdalarla gıda zehirlenmesine sebebiyet vermesi nedeniyle halk sağlığı yönünden oldukça önemlidir. S. aureus virulans faktörleri ve direnç geliştirme potansiyeli nedeniyle günümüzde daha da önem kazanmıştır. S. aureus'un virülans faktörlerinden olan Panton-Valentin lökosidin (PVL), lökositlerin yıkımına ve doku nekrozuna yol açan bir sitotoksindir. Bu özellikleriyle PVL, enfeksiyonların klinik seyrini ağırlaştırarak, komplikasyon gelişmesine neden olabilmektedir. Ciddi TK-MRSA infeksiyonlarında ve buna bağlı ölümlerdeki hızlı artış; bu potansiyel virulan patojenin yayılımının kontrolünde PVL geni taşıyan S. aureus izolatlarının tanımlanmasının önemine işaret etmektedir. Çalışmamızda, portörlerden elde edilen S. aureus suşlarında MecA ve PVL pozitifliğinin saptanmasının ciddi bir toplum sağlığı tehlikesi yaratabileceği öngörülerek, bunun için gereken önlemlerin alınması için istatistiki verilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada Van İl Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda 2009-2012 tarihleri arasında izole edilen 65 toplum kökenli S. aureus suşu çalışmaya alındı. S. aureus suşlarının izole edildği hastalara ait bilgiler ve laboratuvar sonuçları defter kayıtlarından retrospektif olarak incelendi. Çalışma için kullanılacak S. aureus suşları besiyerinde -80°C' de stoklandı. Kültür, antibiyogram ve identifikasyon aşamalarından geçirilen suşlarda LukS/F-PV ve MecA gen bölgelerinin araştırılması yapılarak elde edilen sonuçlar kaydedildi. Dağılım ve frekans analizi yöntemiyle bu sonuçlar istatistiki olarak değerlendirildi. Çalışmamızda Center for Diseases Control and Prevention (CDC) kriterleri dikkate alınarak; toplum kökenli toplam 65 S. aureus suşu izole edildi. Disk Difüzyon yöntemi ile MecA gen varlığı araştırılan suşların tamamında Sefoksitin ve Oksasilin direncinin olmadığı belirlenmiş olup;65 suşun tamamı CLSI kriterlerine göre MSSA olarak değerlendiridi. S. aureus suşlarının en fazla izole edildiği meslek grupları sırasıyla aşçı(%32),garson (%25) ve fırıncı(%14) olarak bulundu. Çalışmamızda yapılan PCR analizi sonucunda izole edilen toplum kökenli 65 S. aureus suşunun 23'ünde (%35) PVL pozitif saptandı. Bunlardan 2'si( %9) kadın, 21'i (%91) erkek suşlardı. Kadın hastaların %28'inde, erkek hastaların ise %36'sında PVL pozitif saptanmıştır. Sonuç olarak portörlerden elde edilen S. aureus suşlarında virulansın belirleyici faktörlerinden MecA ve PVL pozitifliğinin oldukça ciddi bir toplum sağlığı sorunu yaratabileceği elde edilen veriler ışığında öngörülebilir. Bu noktada; S. aureus taşıyıcılığı saptanan portörlerde MecA geni ve özelliklede PVL pozitifliğinin belirlenmesinin rutin labaratuvar çalışmaları arasına katılması gerektiğini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to create the potential for S. aureus infections, due to the risk of causing epidemic and food poisoning with infected food , in terms of public health is very important. Because of virulence factors and resistance development potential S. aureus has become even more important today. One of the virulence factors of S. aureus Panton-Valentine leukocidin (PVL) is a cytotoxin that led to the destruction of leukocytes and tissue necrosis. With these features, PVL, exacerbating the clinical course of the infection can lead to complications. The severe CA-MRSA infections and rapid increase in related deaths; under the control of spreading this potentially virulent pathogen indicates the importance of the identification of S. aureus isolates that carrying PVL genes. In our study, foreseeing the detection of mecA and PVL-positive on S. aureus strains derived from carrier can create a serious public health hazard, it is intended to evaluate statistical data for precautionary measures. In Van Provincial Public Health Laboratory, 65 community-acquired S. aureus strains isolated the dates between 2009-2012 were included in the study. Informations and laboratory results of the patients isolated of S. aureus strains were analyzed retrospectively from the registry. S. aureus strains to be used for working have stocks -80 °C in the medium. ın the strains that is passed from steps of culture, antibiotic susceptibility and identification; the results obtained by the investigation of the LuxS/ F-PV and MecA gene regions were recorded. With the method of distribution and frequency analysis, these results were analyzed statistically. In our study, the Center for Diseases Control and Prevention (CDC) criteria for consideration; A total of 65 community-acquired S. aureus strains were isolated. all the strains that were investigated the presence of the MecA gene by Disk Diffusion method were determined to absence resistance of cefoxitin and oxacillin, all 65 strains were defined as MSSA to the criteria of CLSI. The most isolated occupational groups of S. aureus strains were found cooks (32%), waiter (25%) and baker (14%) respectively. In our study; community-acquired 65 S. aureus strains that isolated from the result of PCR analysis 23 (35%) were PVL-positive. 2 (9%) Of these were female strains and 21 (91%) were male strains. 28% of female patients and 36% of men patients were found in PVL-positive. As a result, it can be quite a serious public health problem of MecA and PVL positivity that virulence determinant factors in S. aureus strains derived from porters, in the light of the data obtained can foreseeable. At this point, we suggest that determinations of MecA gene and especially PVL positivity in porters detected S. aureus carriage should participate the list of routine laboratory studies.