Aerobik ve kombine aerobik dirençli egzersizlerin aşırı kilolu ve obez kadın ve erkeklerde vücut kompozisyonu, kas kuvveti, endurans, kan basıncı, fiziksel yaşam kalitesi ve duyguduruma etkisi
The effects of aerobic and combined aerobic resistance training on body composition, muscle strength, endurance, blood pressure, mood and physical quality of life in overweigth and obese men and women
- Tez No: 230098
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı obez ve aşırı kilolu bireylerde diyet verilmeden aerobik ve kombine aerobik dirençli egzersizlerin bölgesel ve tüm vücut kompozisyonu, hayat kalitesi, duygudurum, kas kuvveti ve enduransı, kan basınçları, kardiyovasküler zindelik ve antropometrik ölçümler üzerine etkinliğini farklı cinsiyetler üzerinde değerlendirmekti.Plan: Randomize, prospektif, kontrollü bir çalışmaMetot: 65 idmansız sağlıklı obez ve aşırı kilolu 20 ve 60 yaş arası, 12 haftalık eğitime katılmaya gönüllü erkek ve kadın çalışmaya dahil edildi. Bireyler iki eğitim grubundan birine randomize edildi: aerobik eğitim grubu (Grup A; n=33, artan süre ve frekansta yürüyüş bandında yürüme, ilk ay; haftada üç gün, 12-15 dakika, ikinci ay; haftada dört gün, 20-30 dakika, üçüncü ay; haftada beş gün, 30-45 dakika) ve kombine aerobik ve dirençli eğitim grubu (Grup AD; n=32, yürüyüşe ek olarak haftada iki gün tüm vücut progresif dirençli eğitim). İki egzersiz grubu cinsiyete göre iki alt gruba ayrıldı; erkekler grup AE ve ADE, kadınlar grup AK ve grup ADK. Takip eden ölçümler eğitimin öncesi ve 12.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to assess the efficacy of aerobic and combine aerobic resistance training on regional and whole body composition, quality of life, mood, muscle strength and endurance, blood pressures, cardiovascular fitness and anthropometric measurements on nondieting overweight and obese individuals among two genders.Design: Randomized, prospective, controlled trial.Methods: 65 untrained healthy overweight and obese men and women between 20 and 60 years of age who voleentered to participate for 12 week training were included in the study. They were randomized into one of two training groups: aerobic training (Group A, n=33, treadmill walking in their optimized heart rates with increasing duration and frequency; first month; three days/week, 12-15 minutes, second month; four days/week, 20-30 minutes, third month; five days/week, 30-45 minutes) and combined aerobic resistance training (Group AR, n=32, additional to walking, two days/week progressive resistance training for whole body). Two groups divided into two subgroups according to genders; men into group AM and group ARM, women into group AW and group ARW.