Klimakterik dönemdeki kadınlarda dirençli ve aerobik egzersizlerin vazomotor semptomlar üzerindeki etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of resistance and aerobic exercises on vasomotor symptoms in women in the climacteric period
  1. Tez No: 845054
  2. Yazar: GİZEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN, PROF. DR. AHMET FATİH DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızın amacı, direnç egzersizleri ile kombine aerobik egzersizin vazomotor semptomlar, yaşam kalitesi ve uyku bozukluğu üzerindeki etkisini araştırmak ve kontrol grubu ile karşılaştırmaktı. Otuz altı katılımcının tamamladığı çalışmamızda, bireyler egzersiz grubuna (EG) ve kontrol grubuna (KG) randomize edildi. EG müdahalesi alan kadınlar direnç egzersizleri ile kombine aerobik egzersizleri tamamladı. KG katılımcıları ise günlük yaşamlarına devam ettiler ve müdahale almadılar. EG katılımcıları 12 hafta, 24 seanslık kendi ağırlıkları ile yaptıkları direnç egzersizlerini içeren süpervize egzersiz programını ve açık hava yürüyüşünü içeren 36 seanslık aerobik egzersiz programını gerçekleştirdi. Çalışma başlangıcı ve sonunda katılımcılar Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ), Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile değerlendirildi. EG, MÖYKÖ vazomotor, psikososyal ve fiziksel alan alt boyutunda, MSDÖ somatik ve psikolojik şikayetler boyutunda anlamlı iyileşme gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of resistance exercises combined with aerobic exercises on vasomotor symptoms, quality of life, and sleep disturbance compared to the control group. In this study, which was completed by 36 participants, individuals were randomized to the exercise group (EG) and the control group (CG). Participants receiving the EG intervention completed resistance exercises combined with aerobic exercises. CG participants continued their daily lives and received no intervention. Supervised exercise program consisting of 12 weeks and 24 sessions was given to EG participants This program included self-weight resistance exercises, and 36 sessions of aerobic exercise, including outdoor walking. At the initial treatment session and end of the treatment, participants were evaluated with the The Menopause Specific Quality of Life Questionnaire (MENQOL), Menopause Rating Scale (MRS), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). EG showed significant improvement in the vasomotor, psychosocial and physical domain sub-dimensions of the MENQOL and the somatic and psychological complaints sub-dimensions of the MRS.