Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında geriatrik yaş gurubundaki acil ameliyat edilen olgularımızın analizi
The analysis of emergent surgical procedures in geriatric patients operated at the Pamukkale Univeristy Department of General Surgery
- Tez No: 230097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN KABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Cerrahi sonuçların doğru ölçümü, cerrahların ve hastanelerin doğru değerlendirilmesi vakadan bağımsız bir şekilde mortalite tahmin modelleri ile gerçekleştirilebilir.Bu çalışmanın amacı mortaliteye etki eden faktörleri analiz etmek, klinik deneyimimizi ve hasta profilimizi ortaya koymak ve bu hastaları kullanarak farklı skorlama sistemlerini geliştirmektir.2004-2008 yılları arasında majör abdominal acil cerrahi geçiren 112 geriatrik hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların verileri kullanılarak Manheim peritonit ve Charlson komorbidite indeksi, APACHE II, ODIN, SAPS II expanded, P-POSSUM, Goldman ve ASA skorları hesaplandı. Bu skorlama sistemleri için tahmini mortalite değerini bulabilmek amacıyla sensitivite, pozitif prediktif değer ve Odd's ratio hesaplandı.Çalışmamızda genel mortalite oranı %33,9 olarak bulundu. Cerrahi ile tedavi edilemeyecek hastalarda mortalite oranı %11,6 olarak gerçekleşti. Cerrahi ile tedavi edilebilecek hastalar için mortalite oranı %22,3 olarak bulundu.Bu çalışmada mortaliteye etki eden faktörler olarak başvuru yakınmasının süresi, yoğun bakım ihtiyacının durumu, mekanik ventilatör ihtiyacı ve bağlı kalma süresi, yandaş hastalık ve peritonit varlığı saptanmıştır.Skorlama sistemlerinin tahmini mortalite beklentisi üzerindeki sensitivite, pozitif prediktif değerleri ve lineer analizleri karşılaştırıldığında en başarılı sonucun P-POSSUM skorlama sistemi ile elde edildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Accurate measure of surgical outcomes, proper comparison of hospital and surgeons regardless of case mix can be performed by mortality prediction models.:The aim of this study is to analyze factors to affect mortality, to present our clinical experience and patient profile and to evaluate different scoring systems in use of these patients.A retrospective review of 112 geriatric patients who underwent major abdominal emergency surgery between 2004 and 2008 was performed. Using patients? data APACHE II, ODIN, SAPS II expanded, P-POSSUM, Manheim peritonitis and Charlson comorbidity index, Goldman and ASA scores were calculated. Sensitivity, positive predictive value and Odd?s ratio were evaluated predicting the mortality for these scoring systems.The overall mortality rate for our patients was found to be %34. Mortality rate for the patients with incurable surgical disease was %12 and the mortality with the ability to have survived under ideal circumstances with improved surgical management was %22.The factors that affecting mortality in this study are the duration of initial complaint, requirement of intensive care unit, requirement of mechanic ventilation and its duration, coexisting disease and peritonitis.The best succesfull results have been achieved by P-POSSUM scoring system when compared sensitivity, positive prediktive value and linear analyses on predicting mortality of scoring systems.