Kuru göz tanılı hastalarda topikal siklosporin A'nın gözyaşı fonksiyonu, miktarı üzerine ve konjonktivadaki goblet hücre yoğunluğuna etkileri
Effects of topical cyclosporine A on tear function, amount and conjunctival goblet cell density of patients with dry eye disease
  1. Tez No: 230103
  2. Yazar: ELVAN DEMİRYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN YAYLALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gözyaşı üretiminin yetersizliği ya da buharlaşmanın fazla oluşu nedeniyle ortaya çıkan kuru göz hastalığı, son yıllarda görülme sıklığı ve yaşam kalitesine olan olumsuz etkisi bakımından giderek artan öneme sahip olmaktadır. Kuru gözün tedavisinde hala geleneksel tedavi biçimi olan suni gözyaşı kullanımı yaygın olmakla birlikte tüm dünyada hastalığın inflamatuar bir hadisenin neticesinde ortaya çıktığı kabul görmeye başlamakta ve buna yönelik tedavi modelleri üzerine çalışmalar hız kazanmaktadır.Kuru göz hastalığında, tek başına suni gözyaşı tedavisi ile siklosporin A ve suni gözyaşı kombinasyonu tedavisinin, kuru gözün klinik bulgularına ve goblet hücre yoğunluğuna etkilerinin karşılaştırılmasını amaçlayan bu prospektif, randomize, kontrollü çalışmaya, anestezisiz Schirmer testi değeri 10 mm'nin altında, gözyaşı kırılma zamanı 10 sn'nin altında ölçülen 42 hastanın 42 gözü dahil edilmiştir. Rastgele iki gruba ayrılan hastaların(22 müdahale ve 20 kontrol hastası), tedaviye başlamadan önce Schirmer test skoru, gözyaşı kırılma zamanı, Oxford şemasından yararlanılarak derecelendirilen lissamin yeşiliyle konjonktival boyanma ve floreseinle korneal boyanma ile impresyon sitolojisi yöntemiyle bakılan goblet hücre yoğunluğu değerleri kaydedilmiştir. Kontrol grubu hastalarına 4 ay boyunca 4×1 suni gözyaşı tedavisi, müdahale grubu hastalarına ise 2×1 %0,05'lik siklosporin A ile 4×1 suni gözyaşı kombinasyonu tedavisi başlanmıştır. Dört aylık tedavi sonunda kaydedilen Schirmer test skoru, gözyaşı kırılma zamanı, lissamin yeşiliyle konjonktival boyanma derecesi, floreseinle korneal boyanma derecesi ve impresyon sitolojisi yöntemiyle bakılan goblet hücre yoğunluğu değerleri, tedavi öncesi değerlerle karşılaştırılmıştır.Kombinasyon tedavisi alan grubun Schirmer test skoru, gözyaşı kırılma zamanı, lissamin yeşiliyle konjonktival boyanma derecesi, floreseinle korneal boyanma derecesi ve impresyon sitolojisi yöntemiyle bakılan goblet hücre yoğunluğu değerlerinde başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı iyileşme görülürken, tek başına suni gözyaşı tedavisi alan hasta grubunun da bu değerlerinde iyileşme olduğu ancak bu iyileşmenin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlemlenmiştir.Siklosporin A ve suni gözyaşı kombinasyonu tedavisi goblet hücre yoğunluğunda belirgin artış sağlamakta, kuru göz klinik bulgularını iyileştirerek oküler yüzey sağlığının olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Dry eye disease which is resulted by aqueous tear deficiency or increased evaporation of tear, has been becoming an area of interest in recent years because of its increasing incidence and negative effects on life quality. Even though the use of artificial tears, which is the traditional treatment of dry eye, is still common; lately this disease is thought to be a result of an inflammatory process and so new treatment modalities are getting developed according to this mechanism.In our study, it was aimed to compare the effects of artificial tears and the combination of artificial tears and cyclosporine A treatment on the clinicial signs and goblet cell density in dry eye disease. Forty-two eyes of 42 dry eye patients having Shirmer test scores below 10mm/5min without anesthesia and tear break-up time below 10 sec. were enrolled in this prospective randomized, controlled study. The patients were randomly divided into two groups (22 patients as study group, 20 patients as control group) and fluorescein tear break up time (BUT), Schirmer test scores, corneal fluorescein staining and conjunctival lissamine green staining according to Oxford scheme and goblet cell density derived by impression cytology were recorded before treatment for each group. The control group had artificial tears 4×1 for 4 months and the study group had 0.05%cyclosporine A treatment 2×1 and artificial tears 4×1 for 4 months. Tear break up time (BUT), Schirmer test scores, corneal fluorescein staining and conjunctival lissamine green staining according to Oxford scheme and goblet cell density derived by impression cytology after treatment of 4 months were compared to the pretreatment values.Break up time, Schirmer scores, corneal fluorescein staining, conjunctival lissamine green staining and goblet cell density statistically significantly improved in the combination group while the test scores in the artifical tears group were also improved but the change was not statistically significant.Combination of artificial tears and cyclosporine A treatment significantly increases goblet cell density and improves ocular surface health by decreasing the signs of dry eye.