Skolyozlu hastalarda mitral valv prolapsusu sıklığının araştırılması
Evaluating the frequency of mitral valve prolapsus in patients with scoliosis
  1. Tez No: 230127
  2. Yazar: ZEYNEP TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL SAĞIN SAYLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İskelet deformiteleri, özellikle skolyoz ile mitral valv prolapsusu (MVP) arasında ilişki olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Skolyozlu hastalarda MVP sıklığının bilinmesi, MVP ile birlikte olabilecek diğer kalp kapak hastalıklarının belirlenmesi, preoperatif dönemde tanısının konarak bu hastalıklara bağlı ortaya çıkabilecek komplikasyonların önlenmesi ve izlemi için önemlidir. Bu nedenle skolyozlu hastalarda ve kontrol grubunda ekokardiyografik olarak MVP sıklığı incelenmiş, MVP'nin yanı sıra skolyoza eşlik edebilecek diğer kardiyovasküler sistem anomalilerinin yakınma ve bulguları araştırılmıştır.Skolyoz grubuna yaşları 1-17 arasında 60'ı kız 40'ı erkek, kontrol grubuna yaşları 1-17 arasında 56'sı kız 44'ü erkek 100 hasta alındı. Hastaların öykü, fizik muayene, elektrokardiyografi ve ekokardiyografileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The association between mitral valve prolapse (MVP) and skeletal deformities, scoliosis in particular, has been demonstrated in several studies. Recognizing the frequency of MVP in patients with scoliosis, determining the presence of MVP and other co-existing valvular heart disease preoperatively is of utmost importance in the follow-up of these patients, and prevention from complications. In this study, the frequency of MVP and other associated cardiovascular abnormalities were evaluated by clinical findings and echocardiography in patients with scoliosis.The study group consisted of 100 patients (60 girls and 40 boys) with scoliosis, aged 1 17 years; the control group consisted of 100 healthy children (56 girls and 44 boys) aged 1 17 years. History, physical examination, electrocardiographic and echocardiographic findings were evaluated in both groups.