Diyaliz hastalarında kalsifikasyon, malnütrisyon, inflamasyon ve aterogenez ilişkisi
Calcification, malnutirition, inflammation and atherogenez in dialysis patients
  1. Tez No: 230155
  2. Yazar: RÜYA MUTLUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLVER DERİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kronik böbrek yetmezlikli hastalarda kardiyovasküler mortalite ve morbidite oranınınsağlıklı bireylere göre belirgin biçimde arttığı bilinmektedir. Bu grup hastada sözkonusu olanhızlanmıs ateroskleroz üzerinde vasküler kalsifikasyon yanısıra proinflamatuar status vemalnütrisyon önemli rol oynamaktadır. Çalısmamızda diyaliz hasta populasyonumuzda hs-CRP, IL-6 ve homosistein düzeyleri ile birlikte malnutrisyon, kalsifikasyon, fetuin-A ve OPNile ateroskleroz arasındaki iliskiyi arastırmayı hedefledik. Çalısmanın sonucunda KIMK'nıdiyaliz hastalarında sağlıklı kontrollere göre belirgin biçimde artmıs olarak bulduk. KIMK,bir malnutrisyon ölçüm yolu olan SGA skoru ve vasküler kalsifikasyon skoru ile anlamlı birkorelasyon göstermekteydi. SGA skorunun vasküler-valvuler kalsifikasyon ve hs-CRP ile deanlamlı düzeyde bir iliskisi vardı. Hastaların albumin düzeylerindeki azalma belirginlestikçevasküler kalsifikasyon skorları artıs göstermekteydi. OPN düzeyi diyaliz hastalarımızdakontrollere göre daha yüksekti. OPN'nin SGA, KIMK ve vasküler kalsifikasyon skoru ileanlamlı düzeyde bir iliskisi saptanamadı. Fetuin-A da diyaliz hastalarımızda ve özellikle desevalemer tedavisi alanlarda kontrollere göre daha yüksekti. IL-6 ve homosistein düzeylerihasta grubunda sağlıklı kontrollere göre belirgin biçimde artmıs olarak bulundu. Homosistein;hs-CRP, IL-6 ve ürik asit düzeyi ile anlamlı bir iliski içindeydi. Sonuç olarak kalsifikasyon,malnutrisyon, ateroskleroz ve inflamasyonla iliskilidir. ?nflamasyonun malnutrisyonla olaniliskisi vasküler kalsifikasyon ve aterosklerozla olan iliskisinden daha kuvvetli ve belirgindir.Homosistein daha çok ürik asit ve proinflamatuar sitokinler yolu ile ateroskleroz olusumundarol oynamaktadır. Diyaliz hastalarında fetuin-A düzeyleri değiskenlik göstermekte olupfetuin-A'nın kalsifikasyon sürecine olan etkisi ve bu süreçten etkilenimine dair veriler henüzyeterli değildir. Malnutrisyon-kalsifikasyon-ateroskleroz proçesinde OPN'nin rolünün tamolarak anlasılabilmesi için ileri arastırmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular mortality and morbidity is highly prevalent among patients with chronickidney disease. Beside proinflammatory status and malnutrition, vascular calcification playsan important role at this accelerated atherosclerosis of these patients. Here we aimed toinvestigate the hs-CRP, IL-6 and homocysteine levels and to evaluate the association betweenmalnutrition, vascular-valvular calcification, fetuin-A, osteopontin and atherosclerosis. In thispresent study we found the IMT of the carotid arteries was significantly higher inhemodialysis patients when compared to those in healthy controls. There is positivecorrelation between CA-IMT, score of the SGA and score of the vascular calcification. Also ithas been shown that there is positive correlat,on between the score of the SGA and hs-CRPand vascular-valvular calcification. There was negative correlation between the serumalbumin concentration and vascular calcification scores. The OPN levels were higher indialysis patients when compared to those in the controls. No significant relation wereobserved between the OPN and the score of the SGA, CA-IMT, the score of the vascularcalcification. Fetuin-A levels were significantly higher in dialysis population especially insevelamer users than the healthy controls. IL-6 and homocysteine levels were significantlyincreased in the patients when compared to those in the controls. There was significantcorrelation between the homocysteine levels and hs-CRP, IL-6, uric acide levels. Inconclusion, there is strong association between malnutrition, vascular-valvular calcification,atherosclerosis and inflammation. The relation between inflammation and malnutrition ismore stronger than the relation with calcification and atherosclerosis. Homocysteine playsrole in the formation of the atherosclerosis through the uric acide and cytokine pathways. Thefetuin- A levels show differences in dialysis patients and how fetuin-A levels and calcificationare interracted each other is conflicting. Larger studies are still needed to clarify the role ofosteopontin in the development of malnutrition-inflammation and atherosclerosis.