Türkiye'de aile hekimliği alanında yapılan yayınların kalitatif değerlendirilmesi
Qualitative evaluation of publications on family medicine in Turkey
- Tez No: 230190
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Türkiye'de aile hekimliği alanında ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanan makalelerle ilgili kalitatif bir değerlendirme yapmaktır.Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na gönderilen akademik aşama yapacak adayların dosyalarındaki yayınlar değerlendirmeye alındı. Türkiye'deki tıp fakültelerinin aile hekimliği anabilim dallarında akademik kadroda görev yapan hekimlerin yayınlarına ise internet aracılığıyla ulaşıldı.Bulgular: Yayınları yapan hekimlerin % 96'sı üniversitelerin aile hekimliği anabilim dallarında çalışan hekimlerdi. 1987-2008 yılları arasında yapılan yayınlardan 916'sına ulaşıldı. Bunların 503'ü (% 54,9) Türkçe, 413'ü (% 45,1) İngilizce olarak 385 farklı dergide yayınlanmıştı. Yayınların konularının, en fazla diğer uzmanlık alanlarıyla ilgili (% 46,8) olduğu, aile hekimliği disiplin ilkeleri ile ilgili yayınların ikinci (% 32,0) sırada, aile hekimliği klinik uygulamaları ile ilgili yayınların üçüncü (% 19,8) sırada olduğu görüldü. Yayınların türlerinin çoğunluğunu (% 68,4) orijinal çalışmalar oluşturmaktaydı. Türkçe dergiler arasında Türkiye Aile Hekimliği Dergisi'nin (% 10,3), İngilizce dergiler arasında ise Saudi Medical Journal'ın (% 5,3) en çok yayın yapılan dergi olduğu saptandı. Yazar sayısı ortalaması 4,33±2,15 olarak saptandı ve yayınların % 52,4'ünde aile hekimliği ile ilgili yazar birinci sıradaydı. Araştırma evreni olarak en çok tercih edilen poliklinikler İç Hastalıkları (% 13,4) ve Aile Hekimliği (% 9,1) poliklinikleriydi.Sonuç: Aile hekimliğinde sağlam bir araştırma temeli oluşturulması disiplinimizin geleceği için önemlidir. Aile hekimliği halen gelişmekte olan bir uzmanlık dalı olmasına rağmen ulusal ve uluslararası dergilerde yayınları giderek artmaktadır ancak daha yapılması gereken çok şey vardır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of this study was to make a qualitative evaluation of the publications published in national and international journals on family medicine in Turkey.Material and Methods: We evaluated the publications of candidates for academic promotion which were sent to the Cukurova University Faculty of Medicine Department of Family Medicine. We accessed the publications of faculty working in Departments of Family Medicine in other universities of Turkey via internet.Results: Ninety six percent of faculty who published these publications were working in the Department of Family Medicine in universities. The number of publications that could be reached from 1987 to 2008 was 916. Five hundred and tree (54.9%) were published in Turkish, 413 (45.1%) were published in English in 385 different journals. The majority of subjects was on other specialties (46.8%), the publications on principles of family medicine discipline were in the second rank (32.0%) and the publications on clinical practices of family medicine were in the third rank (19.8%). The majority (68.4%) of publications was original papers. The publications in Turkish were published most frequently in Turkish Journal of Family Medicine (10.3%) and the publications in English in Saudi Medical Journal (5.3%). The mean number of authors was 4,33±2,15 and the first author was from family medicine in 52.4% of the publications. The most preferred outpatient clinics were Internal Medicine (13.4%) and Family Medicine (9.1%) for the sample.Conclusions: Establishing a sound research base is important for the future of our discipline. Although family medicine is a developing specialty, publications in national and international journals are increasing however there is lot to do.